Stará Blažková

Noc v divadle se slavnými Příbramáky i Abigail

Sobotní noc divadel je za námi. Byla jsem hodně zvědavá na multimediální pořad Rodinné stříbro aneb všichni dobří Příbramáci, který se věnoval osobnostem příbramského kulturního života. Přiznávám, neuměla jsem si moc představit, jak to bude vypadat. A přiznávám, trochu jsem se obávala. A výsledek? Byla jsem nadšená!!!

Na jevišti velké scény jsme se potkali s Hermínou Týrlovou, Františkem Drtikolem, Janem Drdou, Václavem Bedřichem, Josefem Hlinomazem a Karlem Effou.

Jednotlivé osobnosti nám představila Ivana Krmíčková a Lukáš Typlt. Zajímavým způsobem nás seznámili s jejich profesním i osobním životem. Vše bylo doprovázeno fotografiemi, ukázkami z filmů nebo dokonce rozhlasovými nahrávkami. Nechápala jsem, kde je sehnali! Například ukázky z původního animovaného filmu Ferda mravenec Hermíny Týrlové! A to vůbec nemluvím o rozhlasové nahrávce, ve které čte Josef Hlinomaz svůj fejeton o Příbrami. Nahrávka je z 24. listopadu 1967!!!!

Režiséra animovaných filmů Václava Bedřicha uvedli herci vtipně večerníčkovskými čepicemi, rozhazováním novin a pokusem o jízdu na jednokolce.

Při povídání o fotografovi Františkovi Drtikolovi jsem si užila estetický zážitek. Eliška Dohnalová za prosvíceným plátnem naprosto přesně předvedla Drtikolovy fotografie. Jestli byla u toho oblečená, se poznat nedalo…

Vyšší princip Jana Drdy – to byla síla. Ukázky z filmu a zahraná pasáž na jevišti. Když se na plátně promítly fotografie popraveného profesora příbramského gymnázia Josefa Lukeše, sedmnáctiletého sextána Antonína Stočese a jeho otce Václava, šel mi mráz po zádech.

Filip Müller v historické havířské uniformě celý pořad vtipně odlehčoval. Ačkoliv představení bylo zaměřeno na osobnosti z kultury, Filip si prostě chtěl hornickou historii našeho města prosadit.

Kromě zmiňovaných Ivany Krmíčkové, Lukáše Typlta, Elišky Dohnalové a Filipa Müllera, účinkoval ještě Jiří Vojta a Robert Tyleček.

Já jsem sice psala v množném čísle, ale za celým pořadem stál jeden jediný člověk – herec Lukáš Typlt.
B. Lukáši, takový pořad musel stát spoustu energie a času. Jak dlouho jste na tomto projektu pracoval?
T. Tento večer vznikal přibližně rok, během kterého jsem sbíral materiály. Byl jsem častým návštěvníkem v knihovně a v archivech. Postupem času z toho vykrystalizovala podoba, kterou dnes diváci viděli.
B. Ale tohle přece nemůže jeden člověk stihnout?
T. Nemůže. S psaním scénáře mi velmi pomohla moje manželka.

Lukáši mít klobouk, tak smekám. Rodinné stříbro mě pohladilo po duši. Pouze mě mrzí, že na Noc divadel v Příbrami příliš lidí nechodí. Ale nic není ztraceno. I když program této noci je brán jako jednorázový, u tohoto pořadu se uvažuje i s nějakou reprízou. Vřele všem doporučuji. Sledujte divadelní program!

Pak jsme se přesunuli do D-klubu. Ve 21:30 tady Abigail uspořádala večírek. Scénické čtení s herci příbramského divadla nastudoval režisér Adam Doležal: „Mike Leigh je především filmový režisér, ale také scénárista. I když scénárista… on si vždy udělá bodový scénář a vše ostatní vzniká improvizací herců. My této tradici zůstáváme věrni.“

Příběh dvou manželských párů, jedné rozvedené ženy a její dcery rozesmál celé Déčko. Samozřejmě, že mě pobavilo, jak se manželky baví o svých mužích, jak posuzují jejich … především zápory. Jak jsou muži svými manželkami pořádně otráveni…  A jak rozvedená žena do této společnosti příliš nezapadá. No, prostě takové manželské etudy. Bavila jsem se.
V Déčku to rozjeli: Anna Fixová, Helena Karochová, Ivana Krmníčková, Petr Florián a Jiří Vojta.

I letošní ročník  Noci divadel se nesl v dobročinném duchu, tentokrát bylo dobrovolné vstupné vybíráno pro Kiwanis Klub Příbram, který je věnuje na hipoterapii malé Martince. Společně s Gymnáziem pod Svatou Horou bylo vybráno 5675 Kč.

 

Přihlášení Mobilní menu