Stará Blažková

Müller přiváží do Příbrami Pratchetta

Také máte rádi knihy Terry Pratchetta? Příbramské divadlo už hrálo Stráže! Stráže! A nyní se můžete podívat na další hru – Mort.

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá. Netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má právě Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat…

A proč o tom píšu? No samozřejmě kvůli Pratchettovi. Ale nejen kvůli němu. I kvůli režisérovi. Tuto hru totiž režíroval náš Filip Müller.

B. Jak jste se k tomu dostal?
M. Moji rodiče už asi deset let vedou amatérský Divadelní soubor v Lázních Toušeň. Většinou režírovali rodiče, ale měli jsme tam i hosty, například Milana Schejbala. A jelikož mamince i tatínkovi už docházely nápady, tak mě o režii požádali.

B. Vy máte s režií už nějaké zkušenosti?
M. Mám za sebou dvě profesionální představení a tři amatérské.

B. A proč jste zvolil právě Pratchetta?
M. Mám rád jeho knihy. I filmová nebo divadelní zpracování. Takže autor byl jasný. Spíš jsem dlouho přemýšlel, který titul. A Mort nebývá tak často divadelně zpracován. Dramatizaci jsem trochu upravil a seškrtal.

B. Co říkal na Váš výběr soubor?
M. Většina souboru jsou Pratchettovci, takže jsme si rozuměli.

B. Existují přímo fankluby Pratchettovců. Nekontaktovali vás?
M. S některými jsme přímo ve styku. Například s panem Čápem, který je velký fanoušek Pratchetta, hru Mort z osmi uvedení viděl sedmkrát. A už se stal i fanoušek náš. Dokonce nám založil fanklub. Ale jinak Pratchettovci mají zájem velký, například klub z Brna si objednal celé představení. A když jsme hráli v Žižkovském divadle, přišli Pratchettovci i v kostýmech.

B. Terry Pratchett je fantazie. Nebyla scéna nebo kostýmy tak trochu oříškem?
M. Já mám tu výhodu, že pracuji sám. Navrhuji si scénu i kostýmy. Vycházel jsem z Marca Simonettiho, který kreslí postavy ze Zeměplochy.

B. No a co ta samotná režie?
M. Já jsem s ní neměl problém. Za dva měsíce přípravy jsem to už měl poskládané v hlavě. Samozřejmě jsou to amatéři, takže je potřeba se té práci věnovat detailněji než s profesionály. Ale každý do té hry přinesl kus sebe. A přestože je tam hodně postav a tím pádem herci musí zvládnout několik rolí najednou, tak myslím, že se jim to povedlo…

B. Proč by na tuto hru měl příbramský divák jít?
M. Pokud se příbramskému divákovi líbila od Pratchetta inscenace Stráže! Stráže!, tak myslím, že by to bylo zajímavé pokračování, zase s jinými postavami. A proč by měl divák přijít? Je to barevné, veselé, velmi vtipné… A fantasy se na divadlech příliš často nevidí. No a režíruju to já!

„Mort“ se hraje na malé scéně 13. března!

Podívejte se na ukázku:

Přihlášení Mobilní menu