Stará Blažková

Procházka Jirky Vojty po červeném koberci

Tak toto je cesta, kterou absolvoval Jirka Vojta na Milledgeville Film Festival. Do státu Georgia odlétal 25. dubna. Cestoval společně s režisérem Romanem Němcem. Ty dva spojuje film „O otci“, který byl na festival nominován.  Tento film s gay tématikou, popisuje příběh Davida (v podání Jakuba Krejči), který přijíždí na letní chatu k rodičům, aby představil svého partnera Adama (Jiří Vojta) matce (Alena Mihulová) a otci (Antonín Procházka). Jak už jsem Vám psala, film získává jedno ocenění za druhým.
Nominace na Milledgeville Film Festival byly dokonce tři: za střih, za nejlepší krátký film a za nejlepší mezinárodní film. A právě ta poslední nominace byla proměněna v jednoznačné vítězství.
Jirka se hned po návratu, přišel pochlubit.

Tenhle krásný pták v rukou Jirky Vojty se jmenuje Milly a je náš! (No dobře, úplně náš není…) Film O otci se stal absolutním vítězem v kategorii Best International Film.
B. Jirko, sedíte v hledišti a posloucháte vyhlašování… Byla nervozita?
V. Byla, ale příjemná.
B. Příjemná nervozita?
V.  My jsme s cenou moc nepočítali, takže to vlastně bylo příjemné čekání.
B. A jaký to tam bylo? Něco jako Oskaři?
V. (smích) Červený koberec venku byl. V sále se na plátně promítaly ukázky z nominovaných filmů – vlastně jako na Oskarech. Byl to fantastický večer s fantastickými lidmi.

B. A když Váš film vyhlásili… to muselo být…
V. Když jsme šli na jeviště, musím říct, že to byl opravdu hodně zvláštní pocit. Velmi krásný.
B. Pak jste stáli na jevišti, a…
V. Já jsem si připadal jako v nějaké virtuální realitě. Ale užíval jsem si to.

Na druhé fotce je Jirka Vojta a Roman Němec společně s kanadským hercem polského původu Krzystofem Bryjakem.

B. Předpokládám, že jsi to hned volal domů…
V. Volal, ale manželka to celé sledovala online na internetu.
B. Jaká byla její první reakce?
V. (smích). Nečekejte žádné velké emoce. Ona, to na rozdíl od nás, čekala. Tak nám poblahopřála.
B. Byli jste v Georgii pět dní. Doufám, že jste měli čas i na
 jiné aktivity?
V. Viděli jsme několik filmů, byli jsem pozváni na besedu, ale naše znalosti angličtiny nejsou úplně perfektní.

B. A město Milledgeville?
V. Je to moc hezké město. Je malé, asi 20 tisíc obyvatel. A protože je to město univerzitní, tak je tam asi 5 tisíc studentů. Asi před sto roky bylo hlavním městem Georgie, takže jsou k vidění pozůstatky krásných viktoriánských budov. Zároveň s festivalem probíhala naproti v parku hudební přehlídka. A hned vedle byl maraton čtení z bible, ale tam žádní posluchači nebyli. Nikdo nikam nespěchá, v celém městě je neuvěřitelná pohoda.

Jak už jsem psala, film O otci nasbíral už řadu ocenění. Ale nominací je stále hodně, takže je dost pravděpodobné, že budou ještě další ocenění. Na fotografii je vidět místo, kde bude probíhat 30. ročník OUT FILM CT festivalu v americkém Connecticutu, tedy regionu Nové Anglie. A samozřejmě film O otci je nominován. „Při pohledu na tohle nádherné kino by člověk předpokládal, že poběží spíš Harry Potter, pravda ale je, že 5. června uvedou náš film.“

Také vás zajímá, jaký je film, který získává tolik ocenění? Festivaly si chtějí držet exkluzivitu a nechtějí aby byly nominované filmy v plošné distribuci.  Přesto nás zvědavce nezklamu. Na stránkách filmu: www.o-otci.cz, přibyla v sekci „shop“ možnost shlédnout film on-line. Promítnutí filmu je zpoplatněno 2 dolary, což je zhruba 50 korun.

Jirku jsem moc zdržovat nemohla, protože se běžel připravovat na představení Obsluhoval jsem anglického krále. Hrál poprvé. Obě premiéry totiž prošvihnul. Ale zase má dobré kamarády, kteří za něj zaskočí. Že jo, Radomíre Šveci?

Milý Jirko, my Ti samozřejmě moc blahopřejeme. A myslím, že kousek té slávy si uždíbneme. Pokud takovéto ocenění dostane člen příbramského hereckého souboru, tak je to prestiž i pro samotné divadlo. Děkujeme!

Přihlášení Mobilní menu