Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Válka Roseových vyhrává

Na premiéru Války Roseových jsem byla opravdu zvědavá. A výsledek předčil očekávání. Černá komedie, při které se sice celé představení smějete, ale zároveň vás někde uvnitř mrazí. Skvělé výkony hlavních představitelů Heleny Lapčíkové a Michala Dlouhého, i obou právníků Romana Štabrňáka a Lukáše Krále. Pochvalu zaslouží i celý technický tým, který má celé představení plné ruce práce.

 

 

A jak se na hodně drsný rozchod manželského páru dívají děti? Jako vždy byly na veřejné generálce děti ze Základní školy v ulici 28. října. Nutno dodat, že po dlouhé době se stalo, že režisér představení v určité fázi stopnul. No, konec konců veřejná generálka je prostě zkouška, i když veřejná.

Představení Válka Roseových se mi moc líbilo. Herci byli skvělí. Hlavně, když spadl ten stůl, tak herci naprosto přesně věděli, co dělat (nevím teda, zda se mělo stát, aby stůl spadl, ale pokud ne, tak herci to zvládli zahrát naprosto skvěle). To se mi líbilo nejvíc. Určitě bych si takovéhle představení zhlédla ještě jednou.
Terezie Kováčová

Toto představení bylo celkem dobré. Líbilo se mi, jaké tam používali hlášky a navzájem se hašteřili. Na konec to dopadlo, jak si oni
zasloužili a moc se mi líbil ten lustr.
Gabriela Knížková

Divadelní hra Válka Roseových se mi líbila nejen díky skvělým hereckým výkonům, ale také proto, že herci dokázali improvizovat ve chvíli, kdy se něco nepovedlo. Pobavily mě také naschvály, které si manželé prováděli. Co se týče režiséra Odry Sokola, přišlo mi zvláštní jeho oblečení. Je to sice režisér, ale do divadla mohl přijít lépe oblečen. Moc se těším na další představení.
Tereza Lisá

Dnešní divadlo mě bavilo, ale musím říct, že tam někde byly docela drastické scény. Jinak to bylo pěkné.
Veronika Adamcová

Představení se mi líbilo. Hezké byly scénky s právníky a to, jak si manželé začali dělit celý dům.
Tereza Krejčíková

Na tomto představení jsem viděla černou komedii poprvé a docela se mi líbila. Byla to velmi složitá hra, ale herci hráli skvěle. Nejvíc se mi líbil pan G. Dojala mě ta fotka úplně na konci představení s pozdravem z Havaje s Romanem Štabrňákem a Lukášem Králem. Jenom mi bylo
líto té kočky a psa.
Patricie Aruťuňanová

 

Představení se mi líbilo, protože bylo vtipné a dobře herecky obsazené. Příběh byl také zajímavý. Hodně mě pobavily scény s právníky.
Martin Zmek

Vystoupení bylo pěkné. I přes to, že to bylo drama, tak některé dialogy byly dost vtipné. Nejvíce mě zaujala scéna, ve které ležel manžel na posteli v nemocnici a diváci to viděli jako pohled zezhora. Není nic, co by se mi na tomto vystoupení nelíbilo. Až na scénu, kdy přišla o život zvířátka, to bylo dost morbidní.
Kateřina Kosková

Divadlo se mi opravdu líbilo. Představení bylo vtipné a zábavné, herci to skvěle zahráli a improvizace byla taky úžasná. Všechno to bylo moc povedené.
Daniela Čižmariková

Líbilo se mi celé představení, bylo to všechno perfektní. Nápadité věci udělané do moderní doby, bezvadné efekty. Chvílemi vtipné, chvílemi dramatické, bezvadní herci. Prostě skvělé! Na představení nebylo nic, co by se mi nelíbilo.
Tereza Kaiserová

Na tomhle představení se mi líbilo úplně všechno. Nikdy jsem takovéhle představení neviděla. Bylo jiné než všechna ostatní, a to se mi na tom právě líbilo. Myslím, že tam vůbec nechyběla nápaditost, a bylo to fakt pěkné.
Šárka Jarolímková

Středeční představení se mi velmi líbilo. Překvapilo mě, že jsme měli možnost v divadle potkat Ondřeje Sokola, který se s námi ochotně vyfotil. Obdivovala jsem, že když hercům spadl na jevišti omylem stůl, nezačali panikařit, ale pokračovali v představení. Jinak herecké výkony byly na
jedničku. Toto představení jsem doporučila rodině. Těším se na další představení.

Iveta Metelcová

Toto divadelní představení se mi obzvlášť líbilo a hlavně to, jak se dokázali poprat s tím, jak jim spadl stůl a u tohoto představení jsem se nejvíce nasmála.
Eliška Prokešová

Představení se mi líbilo. I přes nehodu se stolem, ale na konci, jak do toho začal mluvit režisér, tak se mi zdálo, že to bylo hrané. Jenom aby to nevypadalo, že tam celou dobu sedí.
Michaela Sedlatá

Představení se mi velice líbilo. I když se jim pár pasáží nepovedlo, zůstali stále ve své roli a bylo to moc pěkné.
Adéla Sedláčková

Představení se vyvedlo velice dobře! I poté, co se vyskytlo pár chybiček, představení dovedli do konce!
Denisa Chalupová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Představení se mi moc líbilo. Herci v hlavních rolích byli velice přesvědčiví, věřila jsem jim
všechny jejich emoce. Na scéně se mi líbil nápad se schodištěm a závěrečná scéna s lustrem, byla skvěle připravená. Překvapení pro mě byl režisér pan Sokol, nevěděla jsem, že se zabývá i divadelní režií. Představení se  mu i díky dobrým hereckým výkonům povedlo. Výtky nemám.
Vlaďka Petráňová

Na představení se mi nejvíce líbila scéna, když jim spadl stůl a stát se to nemělo, jak to na sobě herci nedali znát a zachovali klid. A vlastně se mi líbilo celé představení.
Kateřina Mračnová

Představení bylo vtipné, hezké a myslím, že i povedené.
Eliška Šnajdrová

 

Režii měl Ondřej Sokol, ale kvůli jeho zaneprázdnění mu asistenta dělal Roman Štabrňák. Byla jsem se podívat na pár zkouškách a musím říct, že Roman se své role zhostil naprosto skvěle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zkrátka se na Válku Roseových vypravte do divadla. Fakt to stojí za to!


Jedničkáři nemusí být jenom děti

Po roce jsem se vypravila na pohádku. Navíc to byla neděle, kdy na Tři zlaté vlasy děda Vševěda byly zvány děti, které měly na vysvědčení jedničky, za jednu korunu.

 

 

 

 

 

Asi nikoho z nás nenapadlo, že jedničky se mohou týkat nejen dětí. Do divadla na pohádku přišel i student Univerzity třetího věku. A protože na této univerzitě pololetní vysvědčení není, přinesl si potvrzení od svých profesorů. Samozřejmě s jedničkami. Přišel v doprovodu asi devíti lidí, prostě takoví Hujerovi. Nadchlo mě, že naši diváci mají smysl pro humor a recesi. Nadchlo to zřejmě i pana ředitele, který se vytratil z foyer a od rekvizitářů sehnal školní tašku. Nazvala bych jí historickou!!! Na recesi zřejmě byla připravena i manželka studenta, která měla sebou přezůvky a svačinu. Nevím, jak to říďa zprodukoval, ale obojí se ještě před pohádkou ocitlo v oné tašce.

 

 

 

 

Ředitel i s taškou čeká v zákulisí na vystoupení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro tašku si student šel na jeviště za velkého potlesku. Ředitel přidal ještě osobní dárek-pětikorunu. Aby si prý mohl zahrát před školou čáru.

 

 

 

 

U šaten byl o našeho studenta velký zájem. Ale jedno mohu potvrdit s jistotou. Děti mu tašku rozhodně nezáviděly. „Ona není vůbec hezká. Taková stará. To já mám daleko hezčí. Barevnou….“


David Koller v Příbrami!

David Koller se na konci února vydá na miniturné po českých a moravských divadlech. Fanouškům v nich své skladby představí ve speciálních akustických úpravách. Turné volně naváže na unikátní koncertní projekt z jara loňského roku, kdy Koller odehrál vyprodané koncerty s komorním tělesem Agon Orchestra. Zatímco tehdy zněly skladby ve velkolepých aranžích dechů a smyčců, letošní akustické koncerty nechají vyniknout křehké kráse Kollerových melodií a textů. „Úžasný a nečekaný návrat k folku a k hudebním kořenům jsem vnímal kdysi s Nirvanou a jejím slavným unplugged koncertem z roku 1993. Už tehdy jsem si říkal, že bych to jednou rád zkusil. Zatím jsem ale vždycky hrál „elektricky“, sice třeba s orchestrem, ale úplně akusticky ještě nikdy,“ říká David Koller.

 

 

 

 

 

 

 

 

Termíny turné:
27. 2. Ostrava, 28. 2. Brno, 16. 3. České Budějovice, 2. 3. Příbram, 19. 3. Praha, 25. 3. Tábor, 5. 4. Hranice na Moravě, 6. 4. Klatovy

Myslím, že nás 2. března čeká v divadle mimořádný hudební zážitek.


Brouk v hlavě jede na Festival smíchu

 

 

 

 

 

 

Příbramské divadlo dostalo pozvání k účasti na Grand festivalu smíchu v Pardubicích. Festival je soutěžní a vybráno bylo pouze sedm komedií z celé republiky. A konkurence bude pro nás opravdu velká. Dramaturgyně letos pozvala do Pardubic pražské Švandovo divadlo s představením Řemeslníci, ostravské Národní divadlo moravskoslezské s inscenací Jak je důležité míti Filipa, hradecké Klicperovo divadlo s komedií Figarova svatba, Městská divadla pražská s hrou Bedřich Smetana: The Greatest Hits, pražské Divadlo v Dlouhé s krutou komedií Láska a peníze, domácí herci se pokusí uspět u diváků se situační komedií Blbec k večeři. Naše divadlo uvede frašku Brouk v hlavě.

Porota po skončení festivalu vybere mimo jiné nejlepší komedii a nejlepšího herce a herečku, ocenění je celkem šest. Galavečer smíchu se uskuteční 4. března.

Tak držme palce!!!


Divadelní bazar chce přispět na psy z útulku

V loni přišli členové hereckého souboru s takovým nápadem, udělat dobročinný bazar. Měl to být jenom takový pokus, který vyšel lépe, než kdo očekával. Na nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna se během Velikonočního pondělního odpoledne vybralo neuvěřitelných 22 084 Kč!!!
A když se něco povede, proč v tom nepokračovat? Na velikonočním bazaru, který se bude konat ve foyer   1. dubna, se budou prodávat věci z osobního vlastnictví herců, a to i těch, co u nás hostují. Něco prý dodá i pan ředitel nebo já. Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že se tu dají koupit hezké kousky za pár kaček.  Ty „zajímavější“ věci půjdou do dražby, která proběhne od 18 do 19 hodin.  Bazaru se osobně zúčastní i herečka Jana Šulcová, která nad ním převzala patronát.
Výtěžek tentokrát půjde pro pejsky z Psího útulku v Lazci. Jak jsem se od jejich zaměstnanců dozvěděla, potřebují hlavně krmivo. Ale jejich velkým snem je veterinární váha. Když jsou psi nemocní, musí se pravidelně vážit, zda přibírají. Váha stojí okolo 10 000 korun, což je
částka, kterou útulek v žádném případě nemá.

 

 

Rozhodně to vše není jenom o prodeji a nákupu, ale i o tom abychom se potkali a společně strávili příjemné Velikonoční pondělí. V rámci odpoledne si od 16 hodin můžete zkusit zacvičit s Petrou Duspivovou. Nebudete potřebovat nic než pohodlné oblečení a ponožky či bosé nohy.  A jak znám členy nebo spíše členky Klubu přátel divadla, myslím, že nám určitě upečou něco dobrého na zub. Celý bazar by mohl nést podtitulek: Pojďte s námi pobejt!!!  Tak si sebou vezměme dobrou náladu a nějakou tu korunu.  Na tu veterinární váhu přece vybereme!!! Začíná se v 15 hod.

 

 

 

 

Iniciátorkou celého projektu je  Helena  Karochová, která vám napsala:

Vážení přátelé,
ráda bych touto cestou připomněla blížící se Velikonoce, největší křesťanské svátky, a s nimi – pro nás jako pro divadlo – spojenou jednu milou povinnost. Letos již podruhé pořádáme na Velikonoční pondělí dobročinný divadelní bazar, jehož výtěžek tentokrát půjde ve prospěch němých tváří. Věřím, že vás tato událost nenechá chladnými a přijdete nás podpořit v našem úsilí. Za odměnu vás čeká setkání nejen s mými milými kolegy, ale i se vzácným hostem Janou Šulcovou, velkou milovnicí psů, s kterou si můžete popovídat o všem možném. Dámy si znovu budou moci zacvičit s Petrou Duspivovou a čeká vás i mnoho dalších překvapení. Na závěr opět uspořádáme dražbu. Nebojte se přijít mezi nás na apríla, nikdo si z vás nevystřelí, ba naopak, budeme vám vděční.
Vaše Helena Karochová
Takhle to vypadlo na bazaru vloni:

 

 

 

 

 

 

 

 


Lazaret v divadle

Pokud jste v poslední době byli na inscenaci Jak jsem vyhrál válku a Válka Roseových, museli jste nutně dojít k závěru, že z divadla se stal lazaret. Takže pro vysvětlení:

 

Dalibor Gondík, má natržený stehenní sval. Stalo se mu to při běžném kondičním cvičení, a přestože je to zranění bolestivé, obětavě odehrál vše, co jen trochu mohl.

 

 

Roman Štabrňák, při představení nešťastně spadl na betonový překlad. To, co zprvu považoval za naražené koleno, se ukázalo jako zlomená čéška. Rovněž obětavě hraje i s ortézou. V době, kdy píšu tyhle řádky, si vyzkoušel Válku Roseových. Ale rozhodně si ho s tímto zraněním nedovedu představit v dvouroli Brouk v hlavě. Držím palce!!!!

 

 

P.S. …. a to není všechno. Právě včera (28. února) se stal úraz nové tváři příbramského jeviště Andree Daňkové, která nastupuje za Radku Filáskovou do Drobečků z perníku. „S klukama na DAMU jsme hráli fotbal. A kluci mě občas faulují. Narazila jsem rukou na stěnu.“  A nemáte to zlomené? „(smích) Já nevím. Zatím jsem ty prsty stáhla obinadlem, ale u lékaře jsem ještě nebyla.“


Nové obsazení

Bude se přeobsazovat! A to ve hře Saturnin a Drobečky z perníku.  V obou hrách se budou přeobsazovat role Radky Filáskové. Ne, že by už u nás Radka hrát nechtěla, ale čekají ji daleko hezčí starosti. Ty mateřské!

 

V Saturninovi roli Barbory převezme Anička Fixová.

 

 

 

 

 

 

V Drobečcích z perníku bude Polly hrát studentka DAMU Andrea Daňková.

 

 

 

 

 

 

Za Andreou jsem se zašla i s diktafonem. Vy jste studentka DAMU a o Simoně je známo, že je velká profesionálka a profesionalitu vyžaduje i od spoluhráčů. Jak moc Vás při zkoušení „potrápila“? „Ona si mě sama vybrala. Na přezkoušení jsme měly opravdu krátkou dobu. Je pravda, že je někdy až pedant, ale je to pro dobro věci. Brala si mě i k sobě domů, kde jsme zkoušely. Projevila velkou snahu mi poradit. A já musím upřímně říct, že mi to dalo víc, než rok na DAMU.“ Dnes hrajete toto představení podruhé. Máte trému? „Teď už to není tak hrozné. Ale když jsme se s paní Stašovou z jejího obýváku přemístily na jeviště mezi ostatní herce a technické zázemí, tak jsem myslela, že snad budu trémou zvracet.“
Tak Andreo, zlomte vaz!!!


Fešandy a fešáci

Když jsem byla zároveň s jedničkáři na pohádce o Plaváčkovi, tak jsem nějak těm pohádkám přišla na chuť. Proto jsem se vypravila na další. Před pohádkou O pračlovíčkovi, mě nejdříve mile překvapilo, že každý dětský návštěvník dostal malý plyšový přívěšek.

 

 

Ale hlavně jsem si všimla, že nás u vchodu do foyer vítají samé fešandy a fešáci. Uvaděči/čky mají nový úbor. Černé košile u žen zdobí hezké fialové šátky a u mužů fialová kravata. Tato barva hezky ladí s logem divadla.

No uznejte, že jim to sluší!

 

 

 

 

 

 

 

 


Pět minut slávy má za sebou první reprízu

 A musím říct, že opravdu povedenou. Déčko praskalo ve švech a divákům zřejmě vůbec nevadilo, že se mačkali v davu a ve stoje.

Libor Michvocík opět provázel celým večerem

 

 

 

 

Umělci z ulice byli skvělí a tvořili zajímavou a žánrově pestrou skupinu.

Stanislav Macek-kytara, Šimon Puškár-bycí a Martin Moravec-zpěv. Dohromady hudební uskupení Ariadna

 

 

 

 

 

 

 

Kytarista Pavel Kříž nejen zazpíval a přednesl i básničky, které podbarvil hudbou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Básničky Jarmily Maršálkové byly plné humoru a pochopení ženské duše

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lenka Vlková přednesla nejen básničky, ale i fejetony a prózu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radka Zaciosová Veselá přečetla povídku ze své právě vyšlé knihy Vozík a vězení pro každého. Příběh vozíčkářky z Kladrubského ústavu byl dojemný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F+F, tak jsem si pojmenovala dvojici kytaristů a zpěváků Jardy Frýberta a Vratimora Fürsta

 

 

 

 

 

 

 

Hostem a zároveň opravdovou hvězdou večera byl Jakub Ročňák. Jeho muzikantské umění jsem znala. Ale velký překvapením byly jeho básničky, fejetony a povídky. Opravdu jsem se pobavila.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A vy, umělci z ulice, co jste ještě neměli odvahu, tak ty obavy odhoďte a přijďte. Dalších Pět minut slávy se chystá v září!!!


Večery s tóny klavíru

To je novinka, kterou zkouší v D-klubu. Dvakrát do měsíce se můžete při sklence vína nechat unášet tóny klavíristy Jakuba Šelmezciho. Většinou se začíná okolo 19,30 a končí ve 23 hodin. Vstup je zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejbližší večery budou 5. a 25. března.


Nové podpisy v Déčku

 Tentokrát se urodilo…

 Zbyšek Kalina

 

Wabi Daněk

 

Michal Suchánek

 

Bára Hrzánová

 

Miroslav Táborský

 

 

 

Ilona Svobodová


Modrá je dobrá. Ale zelená je lepší!

Pokud máte smysl pro legraci a trochu recese, vyražte do D-klubu na Zelený čtvrtek 28. března. Ale musíte si nejdřív probrat doma šatník. Pokud totiž přijdete do Déčka a budete mít na sobě oblečené tři věci v zelené barvě, dostanete zadarmo velkého panáka. Samozřejmě Peprmintky. A pokud bude vaše oblečení úplně komplet zelené (komplet je myšleno vše, včetně ponožek) můžete si zdarma vybrat placatku. Akce platí po celou otevírací dobu v klubu! Tak ať se nám zazelená!


Další Jazzování

V Déčku pokračují dalším večerem s jazzem. Tentokrát se nám představí kytaristé Zděněk Melín a Josef Uzel. Zpěvu se ujme zaměstnankyně divadla Dana Sauerová. V divadle ji kvůli pracovnímu nasazení přezdívají „motorová myš“, tak uvidíme, jak se popere s mikrofonem. Na další Jazzování přijďte 29. března v 19 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V březnu se slaví Mezinárodní den divadla a Mezinárodní den žen. Tak mě začalo zajímat, co se ještě asi v březnu slaví? Sedla jsem k počítači a nestačila se divit!

2. března – Den boje spisovatelů za mír

8. března – Mezinárodní den žen

10. března – Den práv Tibetu

11. března – Evropský den mozku

12. března- Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)

14. března – Den pí, pochází z USA, kde se nejprve píše měsíc a až poté den. Mezinárodní den akcí proti přehradám
a pro řeky, vodu a život

19. března – Mezinárodní den invalidů

21. března – Světový den divadla pro děti a mládež, Mezinárodní den boje za odstranění rasové diskriminace, Mezinárodní den zdravého spánku, Světový den poezie, Mezinárodní den loutkového divadla, Světový den Downova syndromu

22. března – Světový den vody

23. března – Světový den meteorologie, Světový den knihy a autorských práv

24. března – Světový den boje proti tuberkulóze, Den nenarozených dětí, Den Horské služby

26. března – židovský svátek Pesach, též „Svátek nekvašených chlebů“ nebo „židovské velikonoce“. Oslava osvobození
židovského národa z  Egyptského otroctví. Svědkové Jehovovi slaví Památnou slavnost, Pánovu večeř

27. března – Mezinárodní den divadla

28. března – Den učitelů

31. března – Začátek letního času; V době posunu na a z letního času není dobré si sjednávat schůzky nebo pouze s lidmi, s kterými se nechci setkat.

31. března –  Křesťanský svátek Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční)

 

Hrozný, co!!!??? Prostě si udělejte SVÉ dny!!!

Vaše Fany Blažková                                                                                                      fanyblazkova@centrum.cz

P.S. Rok 2013 má dva pátky 13. V září a v prosinci.

 

 

 

Přihlášení Mobilní menu