Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura chodba

Divadlo patřilo dětem a dešti
Poslední týden příprav na akci „Divadlo patří dětem“ neprobíhal právě vesele. Několikrát denně otevírali divadelníci webové stránky s předpovědí počasí. Zpočátku se předpovědi ještě dost měnily a občas dávaly alespoň malou naději. V sobotu už bylo po naději. Rozhodnutí, že se navzdory počasí, akce stejně uskuteční, přišlo rychle. A to samozřejmě včetně venkovních atrakcí.

Takto se v sobotu skládal jeřábem bazén. Do toho horka přece bazén patří, ne?!

V neděli, těsně před začátkem akce, opravdu vládla trudomyslná nálada. Padaly odhady – přijde 5 nebo 20 dětí???

Čekání na první návštěvníky, aneb je Ti teplo děvče?

A návštěvníci k obrovskému překvapení začínají chodit.

Při zahájení se dokonce čarovalo. Všichni klauni Bublina, Bambula, Brepta a Brumla a dva vodníci Žbluňk a Kvak rozdali dětem balonky. Ty byly prý začarované od místního kouzelníka, který čaroval ve foyer estrádního sálu.

A pod vedením Anny Čiperové, podle jejích slov „staré mariňačky“, za hromadného výkřiku „Ať přestane pršet“, děti vypustily balonky.

Tak, co? Rozeženou balónky déšť nebo nerozeženou?

Zahájení doplnily příbramské mažoretky. Při pohledu na jejich oblečení mi byla ještě větší zima.

A pršelo, pršelo, jen se lilo. Teplota se pohybovala v průměru okolo 7 stupňů. Návštěvníci se nedali odradit a vybaveni teplými bundami, deštníky a pláštěnkami absolvovali i veškeré dění venku.

Jako rozkvetlá louka v té deštivé šedi působili vysmátí klauni.

Vysmátá byla i stará mariňačka.

Bazén opravdu nebyl na koupání.  Probíhaly zde závody dálkově ovládaných lodí. A ty nejšikovnější děti si lodě odnesly domů, jako dárek.

Byli jsme svědky dramatických situací. Vypadá to opravdově, ale šlo jen o simulované dopadení pachatele.

Psi městské policie i vězeňské služby byli, jako každý rok, za své výkony, za hvězdy.

Kanec se dal skolit lukem nebo kuší.

I děvčata mohou být statečnými rytíři.

Indiánský tábor.

Indiánské tance se kvůli počasí učily ve vstupní hale divadla.

Déšť koním nevadil.

Jízdu na koloběžkách si užili děti, rodiče i klauni.

Předpokládám, že si všichni užili i jízdu hasičským autem nebo vláčkem.

Kluci (i tatínkové) si to už tradičně užívali s vojáky z Jinců i s vojenskými veterány.

Trampolína pro Spidermany.

Příprava na sjezd lanovkou.

A už se jede!!

Z venku se jdeme ohřát dovnitř. A jde nás hodně. Kulturák praská ve švech.

Království pro kluky.


Brepto, to je bitka, co?!

Království pro holky.

Tvoření s Domem dětí a mládeže.

Kouzelník nám nejen začaroval balonky, ale ukázal i další svoje kouzla.

Trochu sportu nezaškodí. Že jo klauni?

Sportklub Oxygen roztančil celý estrádní sál.

Filmové i divadelní pohádky zaplnily všechny sály.

Na malé scéně se hrála inscenace Na pejska a kočičku…

Námořníci ovládli velkou divadelní scénu.

V kině se promítal Čtyřlístek čtyřikrát a pokaždé bylo plno.

Rekapitulace. Teplota vzduchu: 6-9 stupňů, dešťové přeháňky: setrvalé (kromě 50 minut, kdy si déšť odpočinul). Návštěvnost: 2 555 velkých i malých lidiček.

Vítězný tanec pana ředitele ze zástupkyní.

Návštěvnost předčila všechna očekávání. Divadelníci letošní akci hodnotí jako jednu z nejlepších. Vypadá to, že nakonec déšť všechny sblížil.

Svědčí o tom i tento dopis, který jsem stáhla z divadelního facebooku:

Děkujeme za krásný nedělní den na akci Divadlo patří dětem. Počasí sice nepřálo radovánkám a podepsalo se i na slabší účasti a poněkud pokazilo některé části programu – hlavně skvělým indiánům, ale i ostatním, co měli svá stanoviště venku, ale i tak to bylo super a moc jsme si to u Vás užili. Kdo chtěl, ten si náladu počasím zkazit nenechal. Děkujeme všem, kdo se na přípravě a průběhu tohoto dne podíleli. Je za tím hodně práce spousty lidí a ti všichni si zaslouží uznání. Nám se u Vás líbilo a už teď se těšíme na příště. Blanka a Vojtík Flíčkovi

Milý Flíčkovi i vy všichni, kdo jste se nedali počasím odradit a přišli, všichni divadelníci DĚKUJÍ VÁM.

Autoři fotografií: Ivo Mičkal, Pribram.cz a Pribramsko.eu


Škola základ života

Byla jsem se podívat na poslední premiéře před prázdninami. Jestli očekáváte, že půjdete z divadla plni emocí, tak si návštěvu této hry rozmyslete. Škola základ života ve mně vyvolala pohodu. A jedničku dávám i scéně. Zasmála jsem se a v duchu notovala známé písničky z 30. let, jako je například Noční motýl. Mile mě překvapily některé pěvecké a muzikantské výkony. Katka Fixová, která tuto hru napsala podle knihy Jaroslava Žáka, si v ní i zahrála. A opět skvěle.  Můžete se těšit na známé postavy, jako je profesor Matulka nebo student Čuřil či Benetka. Uslyšíte i známé hlášky včetně recitace básně o „mušce zlaté“.  Prostě pohoda…

Na veřejné generálce byly opět děti ze Základní školy v ulici 28. října. Tady jsou jejich postřehy:

Divadlo se mi líbilo a to především proto, že to byl muzikál. Herci a herečky tančili a zpívali dokonale. Není snad co podoknout. Jenom to, že mi tam chyběla Petra Duspivová, ale za ní to snad nahradí jiní.
Patricie Aruťuňanová

Divadelní představení se mi líbilo. Měli hezké písničky a u nějakých částí jsem se i zasmála.
Sára Oktábcová

Představení bylo hrozně moc zábavné a vtipné (nečekala jsem to) !!!
Karolína Kozlíková

Toto představení se mi opět moc líbilo, měli tam moc pěkné písničky, byli tam opět skvělí herci, ale nejlepší byl jako vždy Vojtěch Záveský. Bylo to opět moc hezké, vtipné představení.
Eliška Daňhelková

Divadelní hra Škola základ života se mi moc líbila. Bylo to vtipné a jsem ráda, že jsem to mohla viděla. Jak samotný název říká, škola je doopravdy základ života.
Markéta Ševčíková

Představení bylo velice úchvatné, proto na něj musím jít znovu. A nic bych tomu nevytkl….:)
Pavel Bartoš

Toto představení mě bavilo 🙂 .Chvilky, kdy jsem se zasmála, byly velice fajn. Určitě bych se šla hned podívat znova! Povedlo se to :)))
Petra Vojtová

Divadelní představení se mi líbilo, ale zdálo se mi trochu pro starší.
Marcela Vltavská

 

Představení se mi velice líbilo. Právě nemám na mysli nic, co bych vytkla. Nejvíce se mi asi líbil Vojtěch Záveský.
Tereza Jarošová

Hra Škola – základ života se mi líbila. Nejvíce se mi líbily humorné narážky. Bohužel se mi nelíbil výběr písní. Toto představení bych doporučil.
Jan Hráský

Představení Škola základ života se mi moc líbilo, protože někdy jsem tam viděla i sama sebe a byla jsem opět překvapena obsazením. Myslím, že toto představení se mi líbilo více než Rande s duchem.
Adéla Malichová

Divadlose mi líbilo, herci to měli krásně nacvičené. Těším se na další představení.
Kristýna Dostálová

Škola, základ života – je to asi nejlépe ztvárněné divadelní představení, na kterém jsme byli s naší školou. Líbilo se mi, že bylo formou muzikálu. Také v tomto představení byli obsazeni skvělí herci jako například Vojtěch Záveský, Anna Fixová, Vladimír Mrva a další.
Jana Býčková

Divadlo se mi velice líbílo. Hlavně písničky a vtipně sehrané scénky.
Zuzana Sýkorová

Divadlo se mi velmi líbilo, obzvlášť scénka, kde se Čuřil (Vojtěch Záveský) hádal s panem profesorem Lejsalem (Jiří Ployhar), a mnoho dalších scének.
Tereza Vondrášková:-)

Divadlo bylo hezké a měli jsme příležitost vidět, jak to za starých let ve školách chodilo Moc se mi to líbilo.
Matouš Melka

Divadlo se mi velmi líbilo. Nejlepší herec byl Vojta Záveský. Nemám, co bych vytknul.
David Malý

Divadlo bylo více než výborné. Viděl jsem film, ale tohle mě bavilo víc.
Michal Poslušný

Divadlo se mi opravdu moc líbilo. Nikdy bych neřekla, že škola je tak zábavná. 🙂 Asi nejvíce zajímavý předmět byla Němčina. Velice se mi líbilo, jak krásně herci zpívali jazz. Opravdu jsem se pobavila.
Martina Žůčková

Představení Škola základ života se mi moc líbilo, hráli tam jako vždy skvělí herci a kulisy byly jako opravdové. Představení mi hodně připomínalo film Marečku, podejte mi pero. Byla jsem jako vždy ráda, že jsme mohli jít s paní učitelkou na tak zábavné představení a těším se na další.
Dominika Shrbená

Představení se mi velmi líbilo… nejvíce se mi líbilo, jak bylo představení zhudebněné, nevytkla bych nic! Bylo to vážně super:))
Petra Černá


Ačkoliv už Cizinec odešel, u diváků stále boduje

Hra Cizinec už prošla příbramskou derniérou, ale úplně naposled se odehrála v Mladé Boleslavi. A i tady slavil Cizinec úspěch. Z tohoto města nám přišly dokonce dva dopisy. Teda jeden přišel mě a jeden panu řediteli.

V Mladé Boleslavi jsem shlédla vaši hru Cizinec. A opět jsem se přesvědčila, že nejlepší divadlo se dělá v regionálních divadlech a ne v Praze jak si řada „rádoby“ hvězd myslí. To byla taková nádhera, až se tajil dech, úžasné výkony. Viděla jsem váš soubor poprvé a jste opravdu skvělí. Tuto hru jsem viděla v divadle ABC v Praze, a s tou vaší se to nedá vůbec srovnávat. Držím palce a těším se na další setkání u nás v MB.
Nýdrlová

Dobrý den, v sobotu jsem byla na představení vašeho souboru s názvem Cizinec a ráda bych touto cestou poděkovala a složila poklonu za skvělý herecký výkon všem hercům. Bylo to naprosto úžasné představení, skvěle jsem se pobavila a odreagovala se od každodenního stereotypu. Děkuji za velmi příjemný zážitek a přeji všem hercům vašeho divadla mnoho úspěchů.
Přeji příjemný den Stanislava Fleková

Je ho škoda…!!!!


555!!!!

To je krásné číslo. Takové boubelaté. 555. reprízu odehrál 29. května Hrdý Budžes. Tentokrát to vyšlo na Dům kultury v Ostravě.

V tuto chvíli je už jasné, že kulatou šestistou reprízu oslavíme v roce 2014. A doufám, že v Příbrami!!!!


Bylo nás pět – naposledy

V sobotu 8. června se rozloučíme s Bajzou, Kemlinkem, Bejvalem, Zilvarem, Jirsákem a dalšími. Derniéra hry Bylo nás pět začíná už ve 14 hodin.

No a členové Klubu přátel divadla se ten den večer ještě rozloučí s Petrou Duspivovou a Vojtou Záveským. Informace z tohoto večírku vám přinesu v září.


Vyhlášení Ankety 2012 se blíží

Máte několik posledních dní možnost, zapojit se do divácké ankety. V ní si vybíráte nejoblíbenější herečku, herce, inscenaci a premiéru. Poslední hlasovací lístek můžete vyplnit 13. června.

V kategorii premiéry můžete volit z inscenací uvedených v roce 2012: Bez roucha, Cizinec, Dáma s kaméliemi, Dům Bernardy Alby nebo Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Ceny pro vítěze všech kategorií každoročně vyrábí výtvarnice Kateřina Baranowská. Bude je připravovat i letos, ale ceny prý změní svou podobu. Už to nebudou keramické kachle. Ale jejich podobu Kateřina tají.

Mezi divadelními vítězi bude i jeden vítěz divácký. Anketní lístky jsou slosovatelné. Tentokrát se bude jednat o třídenní zájezd od CK AJ Příbram. Zájezd bude tematický a výherce si může vybrat, zda chce výlet vodácký, cyklistický, lyžařský, atd.)

Ke slavnostnímu vyhlášení výsledků Ankety 2012 dojde před představením Války Roseových 21. června.


Evy Mearová míří do Prahy

Letos se opět příbramské divadlo vrací na letní scénu. Na Letní scéně Divadla Ungelt se budou ve dnech 27. – 30. června hrát Drobečky z perníku.

To ani tak nenabízím příbramským divákům. Divadlo Ungelt toto představení prodává samozřejmě za jiné ceny, než jsme v Příbrami zvyklí. Ale spíše mě zajímá, kolik pražských diváků přijde na příbramské divadlo. V září vám to prozradím.


Příbramské divadlo zdražuje vstupenky

Titulek k této zprávičce, vypadá dramaticky, ale zase tak hrozné to není. Zdražuje se o 10 korun. To znamená, že místo 150, zaplatíte za vstupenku na příbramská představení 160 korun.

Přes zdražení energií, DPH a vůbec všeho možného, drželo divadlo stále ceny. Nyní už ke zvýšení dojít muselo, ale já doufám, že příbramské diváky ta desetikačka navíc, neodradí.

Ceny vstupenek pro seniory, školy a veřejné generálky zůstávají v původní výši.


Začíná hon na Cimrmany

A když už jsme u těch vstupenek…. V září budou v Příbrami hostovat Cimrmani. Konkrétně 7. září se hrou Afrika. A právě Cimrmani patří do krizové skupinky (Klus, Partička, Nohavica), na kterou platí speciální prodej vstupenek.

V tomto speciálním režimu se ruší všechna prodejní místa, včetně internetu. Prodej probíhá pouze v divadelní pokladně. Tentokrát 13. června od 16 hod. Jedna osoba může koupit maximálně 6 vstupenek.

Zkušenosti se speciálním prodejem jsou různé. Fronty se většinou tvoří dlouhé hodiny před zahájením prodeje. Jednou se musela dokonce volat Městské policie. A jednou… Ve frontě čekali dva kluci s kytarama. A protože začalo pršet, odvážili se divadelníci otevřít vstupní halu s nadějí, že nebude zdemolována. Nebyla! Pracovníkům obchodního oddělení, kteří chodili na „kontrolu“ se tehdy naskytl naprosto nečekaný obrázek. Většina čekajících seděla na zemi, kluci měli v rukou kytary a všichni zpívali!!! Takže vy neznámí muzikanti: nechcete si koupit vstupenky na Afriku?!?!


Na prohlídku divadla můžete i o prázdninách

O prohlídky divadla je stále velký zájem. Jak ze strany škol, tak ze strany dospěláků.

Od paní učitelky ze Základní školy Hvožďany přišel do divadla dopis, z kterého vyjímám:
Dobrý den, ještě jednou děkujeme za moc hezkou prohlídku divadla, vyčerpávající informace, trpělivost, pohodu po celou dobu návštěvy. Už dlouho se mi nikde tak nelíbilo, jako u vás…  

Prohlídky jsou divadlem vyhlašovány, jednou za dva měsíce a jsou vždy vyprodány. Ale jinak si můžete prohlídku domluvit i telefonicky s Annou Čiperovou. A jak to vlastně bude o prázdninách? „Prázdniny jsou na prohlídky ideální, protože se nehraje. Stačí, když se dá dohromady alespoň osm zájemců a domluví si se mnou termín.“´

Tyto fotky jsem dostala od žáků Základní školy v Jiráskových sadech a jsou právě z prohlídky divadla.Divadelní „rodinka“ se opět rozrostla

Velmi ráda píšu o hezkých událostech. A není krásnější události, než narození dítěte.

Takže moji milí čtenáři: Lukáš Král se stal otcem.  Malý Tobias se narodil 22. května v 10:30 hod.
Vážil 3,6 kg a měřil 50 cm.

To jsou první okamžiky života malého Tobiase ještě v porodnici. Že ti kluci Královi, jsou fešáci, co?!

Milý Tobiasi, vítáme Tě na tomto světě a přejeme, aby jsi se z života jenom radoval!!!


Debuty, premiéry i vznik nové kapely – to všechno přinesl koncert v D-klubu

Jana Hejkrlíková byla už na začátku roku oslovena, zda by si se svou dcerou udělaly koncert v D-klubu. Zpočátku trochu váhala. Občas si sice s někým zazpívala, ale už tři roky nestála sama za sebe na pódiu. Nakonec na koncert kývla. A dokonce si přizvala kytaristu Jirku Vidímského. Musím prozradit, že těsně před koncertem byla Jana dost nervózní.


 

„Po Zdeňkově smrti jsem nenašla k vystupování odvahu. Pořád jsem si myslela, že to nezvládnu, a pak jsem neměla s kým vystupovat,“ svěřila se Jana. Ale máte přece dceru? „No, problém byl v tom, že dcera se mnou nikdy nezpívala.“ Janina nejen, že nezpívala s maminkou, nezpívala vůbec, ačkoliv je dobrá muzikantka. V Déčku měla svou pěveckou premiéru. Proč jste si k sobě vzaly Jirku? „Jirka je kreativní muzikant. Stejnou
písničku zahraje pokaždé jinak, a to je přesně to, co potřebuji.“

Myslím, že nemluvím jen sama za sebe, ale i za ostatní návštěvníky: koncert dopadl na jedničku a atmosféra v Déčku, byla přesně taková, na jakou jsme při koncertech zvyklí. Janu opustila nervozita. Janina zpívala tak, že by se, podle mého názoru, měla zpěvu intenzivně věnovat a Jirka báječně doplnil.

Tak Jano, koncert je za vámi. Jaké máte pocity? „Stála jsem se svojí dcerou na pódiu a zpívaly jsme dvojhlas, což opravdu nikdy předtím nebylo. S Jirkou jsme si výborně sedli. Vzniklo souznění nejen muzikantské, ale i souznění srdcem. A proto mám pocit, že něco nového začíná…“  Vy jste se dali dohromady kvůli koncertu v Déčku. Chápu to dobře, že jsme u vzniku nového hudebního uskupení? „Doufám, že ano. Všichni tři se domníváme, že nám spolu bude dobře…“

 


Klavírní večery

Pravidelné klavírní večery v D-klubu si už našly své příznivce. Někdy nastanou i nečekané situace.  Jako, když byl požádán návštěvník, aby ke klavíru také sednul a zkusil to společně s Jakubem. Skvělý zážitek.

V červnu bude večer s klavírem a Jakubem Šelmeczim pouze jeden, a to 17. června. Tak si ho nenechte ujít!


Bluesový večer v D-klubu

V červnu přijede do Déčka kapela z Prahy. St.JOHNNY trio je jediná kapela v ČR hrající jamp-blues 50tých let. St.Johny (Stehlík Jan) založil kapelu v roce 2005, inspirován svými cestami po USA. V jeho repertoáru najdete jak vlastní tvorbu, tak i osvědčené bluesové standardy. Kapela vystupuje doma i v zahraničí (Rakousko, Polsko, Srbsko, Maďarsko) a vydala tři CD.

St.JOHNNY trio hraje ve složení: Stehlík Jan-zpěv, kytara, Milan Schmidt-baskytara, zpěv a Tomáš Vokurka-bicí.

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost! V D-Klubu 26. června od 19 hod.


Do Déčka na film

D-klub zavádí novinku – nedělní promítání filmů. Začíná se v červnu, a to rovnou lahůdkou – stylovým komorním promítáním němých filmových grotesek z 16 mm promítačky, za klavírního doprovodu Jaroslava Slepičky.

Do diáře si můžete zapsat datum 16. června, 19 hod.


D-klub o prázdninách

Divadelní klub bude otevřen i o prázdninách. A ani během těchto dvou měsíců nebude chybět program. Nebude to trochu hazard? Zeptala jsem se Anny Čiperové: „Je pravda, že o prázdninách se toho v Příbrami příliš neděje a možná právě proto, že to ostatní pořadatelé berou jako hazard. Ale přece celé město nebude na dovolené ve stejném termínu! Já naopak doufám, že program v Divadelním klubu Příbramáci uvítají. Ale jestli mé naděje nepadnou, se mě zeptejte až v září.“

8. července vystoupí v D-klubu skupina Uninvited. Jejich styl muziky je spíše alternativní, ale podle slov bubeníka Šimona Puškára, svůj styl trochu zjazzují.

21. července se Déčko promění v kinokavárnu. Promítat se bude Česko-slovenský poetický film (1989) v režii Juraje Jakubiska  Sedím na konári a je mi dobře. Příběh dvou charakterově rozdílných přátel se odehrává těsně po konci druhé světové války. Společně nalezené zlato je postupně promění v nerozlučnou dvojici. Do jejich osudu vstupuje židovské dívka Ester, která se vrací z koncentračního tábora. Náhoda tak spojí tři lidi bez domova, z nichž každý se snaží, sobě vlastním způsobem, naplnit svou představu o štěstí.

Hrají: Markéta Hrubešová, Deana Horváthová-Jakubisková, Viliam Polónyi, Bolek Polívka, Miroslav Macháček a další.

11.srpna se promítá italské drama film Frederica Felliniho Sladký život. Film je jedním z nejvýznamnějších děl světové filmové produkce posledních let. Není sevřeným filmovým dramatem, ale v podstatě řadou volně spojených příběhů a epizod, s nezvyklou otevřeností popisujících mravní rozklad vyšších společenských kruhů.

Hrají: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Yvonne Furneaux, Magali Noël a další.

23. srpna se v Déčku uskuteční Pozdně letní hudební večer. A to hned se dvěmi skupinami.

Pe & Pe and Pe – trojice zkušených muzikantů hrající akustickou hudbu s prvky irského folku a amerického bluegrassu se zaměřením na autorskou tvorbu.

Petra Fabianová – housle, viola, zpěv
Petr Ježek – banjo
Petr Košumberský – kytara

 

MBand – vokálně-instrumentální kapela prezentující hudbu z oblasti spirituálů, gospel songů a tradicionálů.

Olda Zeman – zpěv, kytara, perkuse
Vojta Maršík – zpěv, kytara
Josef Lukeš – zpěv, basa
Václav Lukeš – zpěv, kytara, foukací harmoniky

Tak doufám, že si vyberete. Na plakátku si přečtěte, kde a kdy se budou prodávat vstupenky.


Personální test

Protože mám před sebou dva měsíce prázdnin, tak jsem pro Vás připravila malou soutěž. Předkládám vám patnáct fotografií zaměstnanců divadla, a vy si tipněte, jakou profesi vykonávají. Pokud přidáte i jméno bude to fajn, ale není to nutnost. Vítězem se stane ten, kdo určí nejvíce správných profesí. A rozhodně to nevzdávejte, klidně se vítězem může stát ten, kdo určí třeba tři.

Tak tady jsou:

1.                                              2.                                            3.

4.                                              5.                                            6.

7.                                              8.                                             9.

10.                                             11.                                          12.

13.                                            14.                                           15.

Fotografie kliknutím zvětšíte.

Nemůžu odpřisáhnout, že bych vůbec nepodváděla…

A o co se hraje? Příbramskému divadlu se podařilo zajistit představení Národního divadla. V inscenaci Mikve hrají: Iva Janžurová, Vanda Hybnerová, Jana Boušková, Eva Salzmannová, Jana Pidrmanová, Antonie Talacková, Taťjana Medvecká, Pavla Beretova. Vítěz získá dvě vstupenky na toto představení. Mikve se v příbramském divadle hrají 19. září.

Na Vaše odpovědi se těším do 25. srpna!!!


Přeji vám krásné dovolené a prázdniny.

Já se ozvu opět v září.

 

Fany Blažková                     

A budu ráda, když  mi budete psát!                     fanyblazkova@centrum.cz

Přihlášení Mobilní menu