Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura Chodba

Divadlo patřilo dětem
Příprava akce „Divadlo patří dětem“ trvá celý rok, ale nejvíce nervozity bývá tak zhruba deset dní před akcí, při sledování meteorologických předpovědí. Počasí může způsobit, že ta celoroční práce přijde vniveč. Ještě den před akcí nebylo úplně jasné, zda bude či nebude pršet. Nakonec počasí bylo jak na objednávku, teplota, tak akorát a malá krátká přeprška okolo 13. hodiny rozhodně průběh neohrozila.

Celý den zahájily příbramské mažoretky, klauni a kouzelnice Elvíra.

dd1dd2

Tam, kde jsou děti, nemohou chybět kolotoče, skluzavky a skákadla.

dd4dd5dd8dd6

 

Na vodě byla zábava.

dd9dd10

Klauni rozdali spoustu balónků

dd19dd20dd21dd22

Na pódiu naprosto skvěle hrála skupina A je to! A ta, když tam dala Princeznu ze mlejna, Královské reggae, a další písničky z pohádek – to se to tancovalo!

dd23dd24

V estrádním sále šlo už o jiné tanečky…

dd25dd26dd27dd28

Co všechno děti dokázaly:

dd11

dd12dd13dd14

dd15dd16dd17dd18

A co dokázali psi:

dd29dd30

Technika kluky vždycky zajímala (i tatínky). Letos na četná přání, přibyly i traktory.

dd31dd32dd33dd34

dd35dd38dd36dd37

Nejzajímavější novinkou byl simulátor automobilové havárie. Auto se i s pasažéry otočilo o 360 stupňů.  Takovej kolotoč!!

dd40dd39

A když kluci měli svoji techniku, holky zase zajímala krása. Lakování nehtů, třpytkové tetování, vplétání copánků. A samozřejmě líčení. Zkušené kosmetičky namalovaly nejen holčičky, ale i maminky.

dd48dd51dd52dd50

O malování na obličej je vždycky zájem. V tomto stanovišti jsem se trochu zdržela. V roli výtvarníků byli totiž strážníci městské policie! To jsem čubrněla!

dd53dd54dd55dd56

Pravěk.

dd41dd42

Vláček nebo koně?

dd43dd45dd44

Oblíbené lanovky z terasy a z oken estrádního sálu.

dd46dd47

Peklo! A to tam děti šly dobrovolně! Nechápu…

dd57dd58

Pohádkýýý, to je to, co nás baví! Tři se promítaly v kině. A na velké scéně se dvakrát hrál Čtyřlístek a na malé scéně pro starší děti Tajemný hrad v Karpatech.

dd59dd60

Příští rok se na vás opět těšíme! Bude to už 10. ročník!

dd61

Divadlo patří dětem 2015: video

Reportáž natočila i školní televize Gymnázia Příbram: video


Benefiční burza pro Bednu
Organizace ADRA uspořádala pro příbramskou Bednu benefiční burzu. Bedna je sociální služba určená pro děti a mladé lidi ve věku od 11 do 20 let z Příbrami a blízkého okolí. Nabízí možnost trávit volný čas v bezpečném prostředí. Je zde zázemí pro setkávání se s vrstevníky, široká škála volnočasových aktivit a možnost individuálního doučování. Děti a mladí lidé mohou v Bedně vyhledat radu, pomoc či podporu v situacích, které jsou pro ně obtížně řešitelné. V současné době ji využije v průměru 26 dětí a mladých lidí denně.

Oblečení se shromažďovalo jak v Bedně, tak ve Farní charitě. Samotná burza proběhla 17. května v předsálí estrádního sálu. A bylo z čeho vybírat. V nabídce byly i svatební nebo plesové šaty.

Před kulturákem probíhal i doprovodný program pro děti – zpívání, hry, loutkové divadlo, atd.

bb2bb3bb4bb1

Já jsem si koupila kabelku! A jsem ráda, že jsem alespoň troškou přispěla k částce 20 tisíc korun, která se bazarem získala.

Výtěžek bude použit na vybavení a provoz tohoto zařízení. Vím, co tato částka pro členy Bedny znamená. Divadlo podobnou burzu už pro tuto organizaci dělalo.


Hokej v estráďáku
Žádný sport není v Česku tak masově oblíben, jako hokej. V D-klubu se zápasy promítaly na plátno. A když naši hokejisté postoupili do boje o medaile, rozhodlo se několik „šílenců“, že zápas se bude promítat v estrádním sále na největší plátno v Příbrami 6 x 3 metry. Nechápala jsem – během jednoho dne visel na balkoně estráďáku banner, ozvučené auto jezdilo po Příbrami a zvalo fanoušky. Na facebooku ten den snad ani nic jiného nebylo. Tak tomu se říká blesková produkce. Zatím, co v předsálí pomalu končil benefiční bazar, do sálu se scházeli fanoušci. Sice jsem tomu moc nevěřila, ale fanoušci přišli a sál zaplnili. Řekla bych, že ve složení od malých dětí po nás – důchodce.

h1h3h4h2

A pořadatelům se povedla ještě jedna věc – roztleskávačky! A nebyla to žádná béčka! Atmosféru, pokřiky i svými výkony pořádně rozproudily.

h5h6h7h8

I když zápas dopadl tak, jak dopadl, měla jsem dojem, že se žádné velké naštvání nekonalo. Češi prostě mají svůj tým rádi, a jsou rádi i za 4. místo.


Poslední fotka Tartuffa
Poslední vzpomínka na Tartuffa. Tartuffe a jeho sluha po derniéře…

tar


Kde je Filip?
Čeká nás poslední premiéra před prázdninami. V titulu hry stojí „Jak je důležité míti Filipa“, a když se podívám do obsazení, vůbec žádný Filip se tam nevyskytuje. Ani mezi postavami, ani mezi herci!!! Dokonce ani Müller tam nehraje. Tak nevím. Byla jsem se podívat na zkoušce a tam zase: Filip sem, Filip tam. Najednou tam byli dokonce dva!!! A hádali se o to, kdo z nich je víc Filipem. Přítomné dámy tvrdily, že nikoho jiného, než Filipa, si za muže nevezmou. Tak vám nevím, jak to celé dopadne a jestli vůbec premiéra proběhne… Celá zoufalá jsem se na to ptala dramaturgyně divadla a ta mě uklidnila s tím, že Filip nakonec doopravdy přijde, mám se prý nechat překvapit, celé to prý dobře dopadne.
f1f2f3f4

Jenže tím ty zmatky v obsazení nekončí. V roli Lady Bracknellové máme uvidět Kateřinu Fixovou, ovšem jak jsem tak pátrala po historii hry „Jak je důležité míti Filipa“, několikrát byl do této role obsazen i muž… A pak něčemu věřte. Jistě vím, že Kateřina Fixová na zkoušky chodí a je velmi chválená, že jako první umí text a vůbec, celá ta role že je pro ni jako ušitá. A to mě právě mate. Kateřina například v incenaci Červený a černý u nás v divadle chlapa hrála, tak jsem strašlivě napjatá, jak že to bude tentokrát. Jestli to bude opravdu „lady“ nebo to celé bude jinak? A ještě jsem hodně slyšela jméno Anette Nesvadbová. Tak jsem si říkala, kdo to asi je, a pak jsem si uvědomila, že u nás už hrála v alternaci s Eliškou Dohnalovou v inscenaci Umění vraždy. V kuloárech se o ní říká, že je móóóc šikovná.

f5f6f7f8

Tak se pojďme podívat. Inscenace „Jak je důležité míti Filipa“ má premiéru 11. června a 18. června se bude hrát po vyhlášení Ankety.


Divácká anketa v červnu končí
V těchto dnech máme poslední možnost zaškrtnout na anketních lístcích svoji oblíbenou herečku, herce nebo inscenaci. Anketa se uzavírá 12. června.

Vyhlášení výsledků ankety proběhne 18. června od 19 hod. před inscenací „Jak je důležité míti Filipa“. Ta je také zároveň posledním představením příbramského divadla před prázdninami. Během večera bude vylosován i výherce z řad diváků, kteří vyplnili anketní lístek.

Takhle to vypadalo v loni:

a1a2

a3


Hrajeme i o prázdninách
I letos zůstává příbramské divadlo jediným hostem letní scény Divadla Ungelt. Tak jsem se podívala, jak se „Drobečky z perníku“ v Praze prodávají. První představení 20. července je vyprodané a v dalších čtyřech představeních zbývá dohromady třináct míst. Hezká statistika.

Letos jsme poprvé zváni i na Kulturní léto na hradě Loket. A co tam budeme hrát?  A kdy? Podívejte se:

Loketské kulturní léto


Shirley Valentine
O prázdninách hrajeme i v příbramském divadle, a to 23. srpna. One woman show Simony Stašové „Shirley Valentine“ je bravurní komedie o hledání sebe sama. Je určena nejen ženám středního věku, ale všem kdo mají rádi dobrou zábavu.

sv1sv2

Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny, už dávno není. I když se musí starat o to, aby život její rodiny běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají.


Nepozorná řidička změnila text ve Válce Roseových
Jóóó, občas se stávají věci. Stačí blbě zaparkovat, navíc na místě mírně z kopečka… Tento pohled se naskytl uvaděčkám při výhledu z divadelního foyer. Právě jsme hráli „Válku Roseových“.
auto
Auto zatarasilo napříč celou silnici, a stačil by jeden nepozorný řidič a hromadná nehoda by byla na světě raz dva. Když do foyer přišla přivolaná Anna Čiperová, byla už přítomna policie, která byla přesvědčená, že auto patří někomu z diváků. Za chvíli měla v ruce lístek s typem auta, poznávací značkou i jménem řidičky. Jenom pokrčila rameny: „Já to zkusím, ale obávám se, že se tím rozhodí celá hra“. Lístek dala v portálu do ruky Michalovi Dlouhému, bez toho aniž by něco důkladně vysvětlila. Jenom šeptem dodala, že je to důležité. Než se ze zákulisí vrátila zpátky do foyer, kde byly uvaděčky i barmanky ve své kanceláři shromážděné u odposlechů, bylo vše hotovo. Michal se s tím nepáral, při dělení bytu na dvě poloviny, stačil vše potřebné „vyřídit telefonem“.  Diváci se smáli a uvaděčky pochybovaly, že dotyčná osoba to vůbec zaregistruje: „Bylo to úplně jako součást scénáře.“ Ale zaregistrovala. Vyšla z hlediště a odešla s policií. Zřejmě se nic velkého nekonalo, protože se do divadla vrátila a hru dokoukala.

Když jsem se na to o přestávce ptala syna, který byl na Roseových už potřetí, vůbec si neuvědomil, že by tam bylo něco navíc nebo něco nepřirozeného.

Jó, Michal Dlouhý je holt profík!!!


Karolína nebo Karel?
V loňském roce začal v divadle velký miminkovský boom a letos zdatně pokračuje. Inspicientce Kateřině Zítkové se 7. května narodila dcera Karolína. Na svět přišla v noci v 1:43 hod. s váhou 3580g  a délkou 47cm.

k1B. Bylo těhotenství plánované?
Z. Těhotenství bylo velice důkladně a dlooouho plánované.

B. Jaké jste si přáli pohlaví?
Z. Samozřejmě, že manžel chtěl kluka a já jsem chtěla holčičku. Ale v závěru to není vůbec důležité – hlavně že tu je a je zdravá a ZATÍM i hodná.

B. Jak jste vybírali jméno? Shodli jste se s manželem?
Z. S manželem jsme se shodli, že já budu vybírat jméno pro holčičku a manžel vybere jméno pro kluka. Ale v závěru jsme se oba na jménech shodli. Manžel chtěl jméno František po sobě (jak jinak – chlapi jsou ješitní 🙂  Já jsem chtěla Karolínu. Prostě se mi to jméno líbí.

B. No jo, ale já jsem slyšela, že jí Karolínko moc často neříkáte?
Z. (smích) Už má přezdívku – Karel. A hodně rychle se to ujalo…

B. Byl manžel u porodu?
Z. Manžel u porodu byl, i když v úplném závěru už být nemohl, protože se vše vyvinulo trochu neplánovaně. Ale jsem moc ráda, že tam se mnou byl. Byl mi velkou oporou.

k2k3

B. Karolínka je narozená ve znamení Býka. O dítěti ve znamení Býka jsem si přečetla: Toto dítě může být trochu plaché a drží se raději v pozadí. Už v raném věku projevuje praktické myšlení a je přizpůsobivé. Bývá hodné a nezlobí, ale občas umí být pěkně tvrdohlavé. Jak se Vám charakteristika líbí?
Z. Jestli bude Karolínka plachá po mně, tak to si v životě pěkně užije 🙂 No, ale od manžela to také nebude daleko. Jsme prostě „ideální“ rodiče. A to, že bude tvrdohlavá, tak o tom nemůže nikdo (kdo zná mě a manžela) ani na chvíli pochybovat. A to, že bude vzteklá, o tom taky není pochyb – což už nám názorně ukazuje skoro každý den. Jak řekly sestřičky v porodnici – když se probudí a hned nedostane, co chce, tak dokáže být pěkně vzteklá.

k4

Tak tohle je první narozeninový dort Karolínky. No, asi si ještě moc nepochutnala, ale za rok, to už bude panečku jiná!

Takže Karolínko, vítej do té velké divadelní rodiny a ať Tě v životě provází samé štěstí.


Záveský přilákal do klubu mládež
Po více jak dvou letech proběhl v Déčku koncert Vojtaano.

Vojtěch Záveský je nejen skvělý herec, ale i muzikant a vůbec showman. Naprosto se to ukázalo při jeho vystoupení ve vyprodaném D-Klubu. Vojtěch Záveský značně omladil klubové publikum. Říkala jsem si, jak ta „střední“ generace, která také v klubu byla, unese některé Vojtovy jadrné texty. Ale zřejmě už všichni vědí, na co jdou.
v1v2v3v4
 

Publikum nechtělo Vojtu vůbec pustit. Do několika přídavků zahrnul i písničku, při které se místo na kytaru doprovodil na piano.

v5


Radostní herci

LosTrumberos

Další koncert hereckého muzikantského uskupení Los Trumberos se chystá 19. června. Herecké koncerty se konají dvakrát do roka a já bych spíš než koncert, řekla kabaret. A pokaždé jsou tematicky zaměřené. Tématu se podřizuje nejen výběr písniček, ale i kostýmy vystupujících.

Na posledním prosincovém koncertě vyzvala Anička Fixová všechny přítomné, aby na lístečky (tehdy bylo téma láska – takže na papírová srdíčka) napsali téma, které by se jim líbilo. No, trochu mi při tomto návrhu zatrnulo. Může se vylosovat téma, které bude těžko zpracovatelné… Anička nakonec vylosovala srdíčko s nápisem „Radost“. Což mi v první chvíli připadalo fajn, ale pak mi došlo, že kromě Ódy na radost a Skákal pes přes oves, mě jiné „radostné“ písničky nenapadají. Je mi jasné, že herci si s tím hravě poradí. Ale je pravda, že zvědavost se mnou cloumá…

Ze zkoušek na koncert. A zkoušení, to je přeci RADOST!!!
lt1

Na koncert s názvem: Radost je když… jste zváni 19. června. A ještě rada: s nákupem vstupenek si pospěšte – prosincový koncert Los Trumberos byl poměrně dost dopředu vyprodán!!!


Italský gastro večer
Tematické večery v D-klubu jsou oblíbené. Už jsme zažili Mexickou fiestu, Hippies party a další. A v červnu se chystá další – Večer s Italem. Je to ale úplně jiný večer, než na jaké jsme byli zvyklí. Nazvala bych ho gastro večerem.

Italský večerAno, v Déčku se bude vařit. A bude vařit „pravý“ Ital. Alex Facchin vlastní pizzerii v Praze. Vstupné činí 300 korun a je v něm ochutnávka:
Špíz s mozzarellou bazalkou a rajčaty
Uzený losos s hořčicovou omáčkou
Mini pizza a focaccia
Rolka s grilovanou cuketou, šunkou a gorgonzolou
Parmská šunka s melounem
Krevetový koktejl s baby špenátem
Salát s červenou řepou, mátou, kozím sýrem a ořechy
Smažené olivy plněné masem

A samozřejmě sklenka prosecca.

Kromě této ochutnávky, si budete moci ještě objednat těstoviny. Například: orecchiette s mušlemi,
penne s kančím ragú nebo fusilli s cherry rajčátky, buvolí mozzarellou a čerstvou bazalkou.

Když jsem se s Alexem domlouvala, tak jsem si představovala, že vše uvaří v Praze a do Příbrami jenom přiveze. No, přála bych vám vidět ten pohled, co na mě vrhnul. „To v žádném případě! Přivezu si všechny potraviny. Vařit budu tady, jídlo musí být čerstvé!“ Sklopila jsem stydlivě zrak a pochopila, že mám před sebou druhého Pohlreicha. Jenom jsem špitla, jestli ví, jak vypadá kuchyňka v Déčku. Přikývl, že ví. Prý si jenom přiveze nějakou indukční plotnu a bude chtít připojení.

ital 1Těstoviny bude dokonce připravovat v Déčku na pódiu. A už se prý těší na povídání s vámi. Rád zodpoví jakékoliv dotazy nejen k tomu, co připravuje, ale i k celé italské kuchyni. A protože Italové každé jídlo zapíjí vínem, přiveze i širokou nabídku italských vín.

A to není všechno! V Déčku bude ještě jeden Ital – muzikant. Bez Italské muziky by to prý nebyl italský večer.

Roberto Caporali je herec a zpěvák italské národnosti, pracující v ČR od roku 2007. Nabízí bohatou nabídku italských a zahraničních evergreenů. Spolupracuje i se známými italskými umělci.

Tak se podívejte na ukázku, co nás čeká: Roberto

Na tento večer si musíte v předprodeji v Déčku vstupenky dopředu koupit. Rezervace se nedělají. Je to logické, Alex musí dopředu vědět, kolik bude lidí.
Je to první večer tohoto druhu, tak uvidíme, jaký bude zájem. Já si myslím, že bude. A pak jsem zvědavá, kde dramaturg D-klubu Anna Čiperová bude shánět další kuchaře různých národností…


Co bude v D-klubu o prázdninách?
Koncerty budou v D-klubu i o prázdninách. Na četná přání se poprvé v Déčku bude hrát country. Counry večer bude mít 28. července pod taktovkou kapely Zapo a spol.

M Band už snad ani nemusím představovat, Příbramákům i návštěvníkům Déčka je notoricky znám.  Koncert s názvem „S námi je líp, než na světě“, hovoří za vše. A vlastně do toho country taky nemá daleko. V Déčku vystoupí přesně za měsíc 28. srpna.

Vstupenky na oba koncerty si můžete koupit už nyní.


Červen je poslední měsíc, co Vám píšu. Další číslo vyjde až v září. No co, i já mám prázdniny!

O dovolených máme většinou čas i na různé blbůstky. Tak, pokud byste se nudili, tak vám jednu, předkládám.

Proti nudě:

Krásné prázdniny a dovolené. Budu moc ráda, když mi budete psát.
P.
S. V divadle zase plánují nové webovky. Ani nevím, zda se mnou ještě počítají, ale kdyby náhodou ano, napište mi, co byste chtěli na mých stránkách číst.

Fany Blažková                          fanyblazkova@centrum.cz

 

Přihlášení Mobilní menu