Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura chodba

Za Mikulášem do kina
V prosinci nás toho čeká opravdu hodně.  V divadle můžete oslavit Mikuláše, Vánoce i Silvestr. Ale vezmu to hezky popořadě. Nejdříve vás pozvu do kina, a to 5. prosince. Po krátkém pásmu animovaných pohádek bude Mikulášská nadílka (dárky pro své ratolesti, dobře popsané jménem, přinesou rodiče). Tentokrát si udělali čas členové hereckého souboru – Lukáš Typlt a Jiří Vojta. Tak by mě docela zajímalo, kde je anděl…?! Začíná se v 17 hodin.

Z minulých ročníků:


Je  někdy těžké sehrát představení přesně tak, jak bylo nazkoušeno
Poslední premiéra letošního roku nás čeká 13. prosince. Inscenace Bez roucha nás pozve do divadla. A to doslova. V hledišti můžeme my diváci sledovat, jak to vypadá v divadle během zkoušek, premiéry a dalších repríz. Herci vlastně budou hrát herce. A to nejen herce při výkonu svého povolání, ale i člověka, který řeší své problémy a vztahy. A co se všechno může stát v divadelním zákulisí, o tom existuje řada historek. Vlastně si divadelníci touto hrou, udělají tak trochu legraci sami ze sebe.
Situační komedie světoznámého dramatika Michaela Frayna  je i o tom, jak těžký je herecký chlebíček, ale zároveň je to veliká legrace. Napsal ji člověk, který divadlo důvěrně zná a má je rád, sám překládá Čechova, a tak dokáže do humorného děje zapojit i soucit s tvrdým hereckým životem.

Z  první čtené zkoušky:

Pod režijním vedením Milana Schejbala ve hře Bez roucha uvidíte Helenu Karochovou, Romana Štabrňáka, Jiřího Vojtu, Petru Duspivovou, Ivanu Krmíčkovou, Lukáše Krále, Helenu Lapčíkovou, Vladimíra Seniče, Kateřinu Fixovou a hostujícího Jaroslava Someše.


Vánoce se sněhulákem
Hned za 2 dny po premiéře už oslavíme v divadle Vánoce, a opět ve velkém stylu. Letos budou ve znamení sněhuláků. Na velké scéně se bude hrát pohádka Vánoce tří sněhuláků a „živý“ sněhulák bude s dětmi soutěžit i v estrádním sále. Ale  nevím, jak dlouho to vydrží, než roztaje. V kině půjde animovaná pohádka Zvonilka: Tajemství křídel. Pro děti bude připravena řada činností – výroba svícnů z jablíček, zdobení perníčků a vánočních ozdob, výroba keramiky a tak dál, a tak dál. Za každý výrobek dostane malý autor do své kartičky razítko, a když nasbírá čtyři, může si vybrat pod vánočním stromkem dárek. A ty jsou opravdu hezké. A samozřejmě nebude chybět parádění – melíry do vlasů i „vánoční“ lakování nehtů.
Dárků pod stromečkem bude opravdu dost pro všechny děti.

U stromečku bude i živá muzika a potěšit se mohou i dospělí – vánočním jarmarkem, kde můžete nakoupit dárečky anebo udělat malou radost sobě.  A abych nezapomněla, venku před estrádním sálem se budou prodávat ryby i vánoční stromky.  A to vše v sobotu 15. prosince od 10 do 17 hodin.


Silvestr v divadle
Jako každý rok i letos příbramské divadlo bude na Silvestra hrát. A opět dvakrát.
Ve 14 hodin začne na malé scéně Sněhová mise, aneb pokračování Rychlých šípů.

 
 
 

 
 

A od 17 hodin se na velké scéně představí Stráže! Stráže!

 ¨

Před dvěma lety poprvé se pokusně při obou představeních zařadila silvestrovská anketa. A pro velký úspěch se každý rok opakuje. Diváci dostanou lístky se třemi anketními otázkami. Není to nic těžkého. Protože je Silvestr, otázky by neměly být vědomostní, ale spíše humorné. No, uvidíme, co druhé patro divadla vymyslí! Navíc ke každé otázce budou tři možnosti, takže stačí jednu zaškrtnout. Po každém představení se tři anketní lístky vylosují a výherci si odnesou domů, jako dárek, nějakou drobnost.
Myslím, že je to fajn zpestření.


Pět minut slávy
V listopadu se poprvé v D-klubu sešli „pouliční „umělci. Směsice to byla pestrá a já jsem si tu atmosféru užila.

Kytarista David Drozda zaujal výbornými texty

 Aleš Novák si zkusil pořad Na stojáka. Nevím, nevím, kolik jeho velmi účinná páska NEHUL, odnaučila kuřáků jejich neřesti.

Rustam Garifulin nám přiblížil ruské písničky

Markéta Škodová to vzala od Jágra, přes politiku až po maminku. Opravdu jsem se pobavila

 
 

Svoje nitro, přes básničky, trochu odhalil ředitel Petr Bednář

Jako host vystoupil častý návštěvník Huntíků – Jiří Řehulka

Podívejte se na krátké video

 A protože prvních 5 minut slávy, zřejmě dalo odvahu dalším zájemcům, tak to vypadá, že si v únoru dáme pokračování.


 Podpisy přibývají

Na zdi „slávy“ v Déčku přibyly další podpisy.

Robert Tyleček                                                                                             Jaroslav Someš

Karel Plíhal                                                                                                           Vojtěch Záveský  


Do Déčka se dostanete i přes kouli
U vchodových dveří do D-klubu vás možná překvapí koule místo kliky. Vůbec se nedejte zmást, i koule vás pustí dál. Změna nastane okolo 22 hodiny, kdy budete muset zazvonit (zvonek je na rámu uprostřed dveří). Vůbec se tím nenechte zmást, opravdu jste i v tuto hodinu v klubu vítáni. Zvonek je tak trochu ochrana před „nevítanými“ návštěvníky. V tuto hodinu se většina hospod zavírá a společensky unavení příbramští výtečníci se začali do klubu stahovat a obtěžovat ostatní u stolů. Takže zvonek je vlastně taková ochrana klidné atmosféry v Déčku.


Jazzování v Déčku
Ještě mám pro vás jednu pozvánku do D-Klubu. Teda, pokud máte rádi jazz.  10. prosince zde bude vystupovat saxofonista Jakub Ročňák s kytaristou Zdeňkem Melínem. A podle mě to opravdu bude lahůdka.  Hrát se bude Ray Charles, Stevie Wonder, Ron Miller a další. Začínáme v 19 hodin.


Výčep Unplugged nebo Zálesáci
Věrná kopie oblíbené chlapecké skupiny 90. let minulého století – soubor Zálesáci hrál v listopadu na malé scéně písně svých idolů v aranžmá pro táborové ohně v jedinečném pořadu NEZASUNUTO.
Kluci byli pořádně oháknutí – no prostě zálesáci. Zcela k nepoznání byl náš zvukař Břéťa Doležal (jinak kytarista  skupiny Výčep). Jenom pro zajímavost vousy má z vlastních vlasů, které mu před tím pěkně ušmikla divadelní vlásenkářka.

Podívejte se, jak to klukům sluší:


Bez maskérky to jde těžko
Divadlo je naprosto živý útvar, kde pořád něco děje. A někdy to „dění“ dá pořádně zabrat.  V divadle jsou zaměstnány dvě maskérky – vlásenkářky. Jedna sice chodí vypomáhat, ale je na mateřské dovolené a druhá v listopadu onemocněla. Bylo to v době, kdy se hodně hrálo nejen v Příbrami, ale i na zájezdech. Na jednu hru sehnala náhradu umělecká tajemnice Katka Baslová. A pak už žhavil telefony šéf provozu Jan Víta a sháněl a sháněl. Z asi osmi obvolaných maskérek, dvě vyšly. Neuměla jsem si představit, podle čeho pracují. Ale jde to. Základem byly fotografie z představení, a pak konzultace s herci. Všechno se zvládlo!

Naše dvě maskérky Maruška a Hanka


 Už máte nakoupené dárky?
Tak jsem se tak nad sebou zamyslela. Je 28. listopadu a já ještě nemám koupený žádný dárek. Co dárek?! Já nemám ani žádný nápad, co koupit.  Jak to asi dělají ti lidé, co nakupují během celého roku a na konci listopadu už je mají dokonce zabalené. Nevím. Ale třeba mně poradí někdo z herců. Jestlipak už mají nějaké dárky koupené?

Lukáš Typlt
Ani jeden. Je to naprosto běžná situace, která se opakuje každý rok. Většinou dárky nakupuji poslední týden nebo i na Štědrý den dopoledne.

Sabina Laurinová
Právě dnes jsem koupila první dárek, jedné dceři. Jinak patřím mezi Ty, kteří to nechávají na poslední chvíli. Pořád se mi nedostává čas.

Petra Duspivová
Něco málo už koupeno mám. Ale jinak Vánoce moc neřeším, protože letos budu v zahraničí.

Helena Karochová
Nemám vůbec nic. Ale příští týden jedeme na zájezd do Olomouce, kde budu mít volno, tak předpokládám, že něco nakoupím.

Lukáš Král
Ani jeden. Od té doby, co jsem ženatý, to za mě řeší manželka. A já mám v plánu, že dárek pro manželku vyřeším záhy.

Petr Florian
Některé mám v hlavě, ale ještě jsem je nezrealizoval. Každý rok si dávám předsevzetí, že začnu dřív, ale každý rok to nechávám na poslední chvíli.

Jiří Vojta
Klasicky nemám ani jediný dárek a určitě je budu kupovat na poslední chvíli.

Petr Bednář
V žádném případě. A je to u mě naprosto běžný stav. Já se rozhoduji velmi rychle a hekticky, takže dárky kupuji většinou 22. a někdy až 23. prosince.

No, to jsem se teda zeptala těch pravejch!!!


 Copak si asi říká Hanka Kratochvílová?
Minulý měsíc jsem zveřejnila fotografii vedoucí obchodního oddělení Hanky Kratochvílové. A vás jsem požádala o vtipný komentář. Tady jsou:

Alena
K notebooku prý má být bezpečné heslo, ale tohle si teda do hlavy nevtluču…

Mirka
Proč, já jsem jenom do toho divadla šla pracovat!?

Jarda
Propána! Já jsem zapomněla zaplatit ty Stouny! Teď u nás hrát nebudou! Jak jen to vysvětlím divákům?!?!

Alena
Já hlava děravá, zapomněla jsem u Ježíška objednat dáreček pro starou Blažkovou!! (inspirováno úhlednými balíčky v levém rohu)

Bára
Proč já jsem se lépe neučila! Teď jsem mohla být bohatá právnička a nemusela, tady řešit ty divadelní blbosti!

Petr (ředitel)
Benefiční představení Hrdého Budžese v Austrálii? Ale jistě pane řediteli!

Od Hanky jsem také dostala dopis. Zveřejňuji celý:
Milá Fany, dovolím si také krátce okomentovat foto, které jste zveřejnila v listopadovém čísle Blažkové. Studovala jsem ho dlouho a zjistila jsem, že pochází z doby krátce po tom, co jsem nastoupila (2008). Usuzuji tak z prázdných poliček na stěně.
 Už si bohužel nevzpomínám, co jsem v tu chvíli řešila… držím v ruce pracovní ferman. S odstupem času bych tuto situaci okomentovala asi takto :

„Cože? Únor má jenom 28 dní ???“
Přeji Vám Fany pevné zdraví a hodně úsměvných historek u nás v divadle.
Hana Kratochvílová, obchodní oddělení

Já jsem se u komentářů pobavila a doufám, že vy taky. Dala jsem je přečíst Hance, aby vybrala jeden, který se jí nejvíc líbí (s důrazem aby si přečetla ten komentář o dárečku pro mě). Hanka po krátkém rozmýšlení (a velkém smíchu), zvolila odpověď Jardy.
A já jsem se rozhodla, že vás odměním všechny. Někdo dostane mojí placatku někdo divadelní kalendář. A Jarda dostane placatku a vstupenky do divadla! (Teď mě jenom zajímá, co dostane ředitel?!)


 Když jsem byla mladá a měla malé děti, tak jsem se na Vánoce moc těšila. A užívala si je. Pak přišla doba, kdy jsem musela mít hódně druhů cukroví, hódně uklizeno, hódně dárků a vůbec hódně povrchní dokonalosti. Vánoce jsem trávila hódně utahaná. S přibývajícím věkem, dospělými dětmi a blbou náladou ve společnosti, začínají u mě Vánoce nabývat takového zvláštního významu. Dárky ještě nemám koupené, cukroví nepeču a úklid neřeším.
Rozněžňuji se nad ozdobenými stromy na náměstích nebo vánočně osvícenými okny. A když slyším koledy, začínám si notovat. Jenom nevím, jestli je to ten správný přístup nebo už senilním…

 Krásné Vánoce i celý příští rok!

Vaše Fany Blažková                                         fanyblazkova@centrum.cz

Přihlášení Mobilní menu