Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura Chodba

Tak vás všechny zdravím v novém roce. Doufám, že jste Silvestra oslavili bez následků a můžete se se mnou ohlédnout za prosincem. Tento měsíc byl v divadle pěkný fofr, tak to vezmu hezky po pořádku, jak šly akce za sebou.


Mikuláš měl hned dva čerty

Tak nejprve jsme slavili Mikuláše. A Mikuláš v divadle zásadně naděluje v kině. Po pásmu pohádek nastoupila nebeská jízda hned se dvěma čerty.

Letošek kupodivu nebyl ve znamení odevzdávání dudlíků, za to děti se bály o něco více než loni, a spíše se recitovalo, než zpívalo. Dost jsem se pobavila, když anděl vyvolal jméno a dotyčné dítě, tedy spíše slečna, vyšla na podium. Byla jenom o kousínek menší než Mikuláš, a o dost vyšší než anděl. Mikuláš zachoval dekorum a zeptal se jako ostatních. Zlobila jsi? A dotyčná přiznala, že ano. A Mikuláš hned vypálil další otázku, která mě totálně odbourala: A v jakém oboru, milá slečno? Na okamžik se sám zarazil nad svou otázkou, ale pak se hned vzpamatoval. My nahoře stejně víme všechno, tak nám radši řekni básničku.
Prostě nadílka se svou andělsko-čertovskou atmosférou.


Brouk v hlavě

Když se v divadle chystala premiéra hry Brouka v hlavě, měla jsem smíšené pocity. Jednak nemám moc ráda frašky a jednak autor Georges Feydeau napsal i hru Dámský krejčí, a tu si ještě z repertoáru příbramského divadla dobře pamatuji. Vůbec se mi nelíbila.

Je zhruba měsíc po premiéře a já s klidem mohu říct, že Feydeau, za moje odmítavé pocity opravdu nemohl. Když je dobrá režie a suprové herecké výkony, což obojí u Brouka v hlavě bylo, tak se můžu bavit i u žánru, který jinak nemám v oblibě.

Určitě se musím zmínit o hostujícím Romanovi Štabrňákovi, který svoji dvojroli zvládnul bravurně a dodnes mi není jasné, jak se stíhal převlíkat. Ale vzhledem k tomu, že je zároveň i kouzelník, tak si možná jenom v zákulisí zamumlal kouzelnou formulku a lusknul prsty.

Nemohu se nezmínit i o Lukáši Královi, jehož koktající Kamil Champsboisy, ve mně neustále evokoval představy, jak se Lukáš asi tuto roli učil. Ale vynikající byla i Helena Lapčíková, Ivana Krmíčková, Vojta Záveský… a dost!!!! Vynikající byli všichni!!! Navíc Milan Schejbal hru pojal tak, že každá postava měla svůj příběh, tudíž nebylo malých rolí.

Takže, až se Vám nebude dařit nebo budete mít blbou náladu, zajděte na Brouka do divadla.


Vánoce s dětmi

Je hezké dělat radost. O to hezčí, když se týká dětí. Tak bych mohla uvést Vánoce v divadle. Byly o trochu dřív, už 10. prosince, ale to nic nemění na tom, že se fakt povedly. Už od rána se spousty lidí, tedy spíše lidiček (tím nekopíruji Lucii Bílou, ale mám na mysli děti), začaly scházet do divadla. Vstupenky se prodávaly už od devíti hodin a po celý den se nabízela filmová i divadelní představení včetně kouzelnické show Pavla Kožíška. Také opravdu vánoční dílny pro děti, kde si děti mohli vyrobit svícen, nazdobit perníčky, odlít olovo, vyrobit vánoční přání, namalovat ozdoby a spoustu dalších činností, které vánoční atmosféru opravdu vytvořily. Já jsem netvořila, ale velmi jsem si užívala vánoční jarmark, který připravily děti ze základní školy v ulici Bratří Čapků. Nakoupila jsem nejen pro sebe, ale i řadu vánočních dárků, a to za velmi příznivé ceny.

Tříčlenné hudební uskupení nejen tvořilo báječnou atmosféru, ale oprávněně sklízelo i velký potlesk.

Každé dítě, které si vyrobilo (mnohdy s pomocí rodičů) pět výrobků, si pak mohlo pod stromečkem vybrat dárek. Od barbínek, přes knihy, plyšáky, až po velká auta. Musím říct, že radost dětí při vybírání dárků mi vrátila vzpomínky o řadu let zpátky, když byly ještě moje děti malé.

Obdivovala jsem všechny, kteří celý den zajišťovali. Jak zaměstnance divadla, tak Domu dětí a mládeže, který se významně na akci podílel. Ono stát od 9 do 18 na nohou a povídat si s dětmi není vůbec jednoduché. A to vůbec nemluvím o přípravách. Mimochodem i celá výzdoba byla moc hezká.

Zeptala jsem se ředitele, co on na to: „Myslím, že snad dobrý. Přišlo více jak tisíc lidí, ozdobilo se přes sedm set vánočních perníčků, spotřebovalo a zkonzumovalo několik desítek kilogramů jablek a rozdali jsme okolo šesti set dárků. Ale hlavně děti a jejich reakce byly úžasné.“ To mohu potvrdit. Bohužel na rozdíl od některých rodičů. Ale tento můj povzdech se týká opravdu miniaturní menšiny. Mě jenom mrzí, že se vůbec vyskytují.


A další Vánoce s příznivci divadla

A ještě jedny Vánoce byly – 21. prosince se sešel Klub přátel divadla. A protože to byla doba, kdy se doma fofruje, a dokupují se dárky, překvapilo mě, že se nás sešlo poměrně dost. Tentokrát, kvůli naplněnému divadlu, jsme byli v přednáškovém sále. Ale musím přiznat, že herci se opravdu snažili a už jenom samotnou výzdobou tyto strohé prostory zútulnili. Ostatně celý večer byl v herecké režii. Pod taktovkou Lukáše Typlta, který nás večerem provázel, jsme si báječně zasoutěžili. A opravdu vánočně – zdobili jsme perníčky, foukali do lodiček (ořechové skořápky se svíčkou), házeli střevícem…. Ale úplně nejnejnejvíc nás pobavilo mimické předvádění koled, které si herci losovali. Že jsou opravdu dobrými herci, se potvrdilo tím, že jsme koledy hodně brzy uhádli. A nebylo to nic lehkého. Vždyť si zkuste beze slov předvést text: Štědrý večer nastal, koledu přichystal…

Katka Fixová se zase vyznamenala. Přímo na místě pekla ty svoje úžasné minivánočky. Měly obrovský úspěch a skvěle doplnili velký sortiment cukroví, které přinesla většina návštěvníků. Honza Novák se za barem také neztratil. Jeho speciální vánoční punč byl vynikající.

A také jsme dostali dárečky, četly se povídky, zpívali jsme při kytaře koledy, a vůbec. Bylo to vánoční, mělo to atmosféru a bylo to zkrátka moc fajn.

Katko Fixová, Aničko Fixová, Ivano Krmíčková, Lukáši Typlte, Honzo Nováku, Jirko Vojto a Roberte Tylečku moc děkujeme!!!! A myslím, že to klidně mohu napsat za všechny…


Silvestr

Již se stalo tradicí, že na Silvestra hraje příbramské divadlo hned dvě představení. Letos to byly Rychlé šípy II – Sněhová mise a Tajemství Žlutého hřbetu.

A protože loni se velmi osvědčila silvestrovská anketa, připravila se i letos. Tři otázky z divadelní terminologie a tři možnosti. A jedna otázka navíc. Nechcete si to také zkusit?

1) Co je inspice?

 1. inspirace pro herce
 2. inspekce na jevišti
 3. dozorčí představení

2) Co je alternace?

 1. obměna herců
 2. nemoc hlasivek
 3. volno k nastudování role

3) Co je dekorace?

 1. herecký make-up
 2. scénická stavba
 3. vyhlášení herecké ankety

4) Co je podle Vás forbína?
Tato otázka je už bez možností.

Anketa je silvestrovská a přesně tak, k ní přistupují diváci. Na správných odpovědích ani tak nezáleží. Já jsem se moc pobavila, když mi děvčata z obchodního dala přečíst divácké odpovědi na poslední čtvrtou otázku. Tady je malá ukázka odpovědí na otázku: Co je forbína?

 • francouzsky „Barbína“
 • silvestrovský žert
 • silná turbína
 • moje stará
 • fór od Mr. Beana
 • předchůdce turbíny
 • lahev vína
 • čestná židle pro mistra Beana
 • fotbalové hřiště herců

Správná odpověď, je na rozdíl od diváckých nudná: prostor jeviště před oponou.

Po každé hře se z vyplněných anketních lístků vylosovali tři výherci. Po Rychlých šípech se do losování dala ona slavná pětice. Losování zahájil Červenáček, ale už ani přesně nevím, kdo doopravdy losoval, protože si jako správní čestňáci dávali pořád přednost.


David Krůta


Kateřina Jáchymová

Pavel Štěpo

Po představení Tajemství Žlutého hřbetu se k losování dostal Jirka Vojta a Honza Novák. Roli měl teda i Vojta Záveský, kterého jméno nějaký vtipálek napsal do anketního lístku. Vojta se sám vyřadil. Že by nechtěl vyhrát vstupenky do divadla? A pan Schrbený málem cenu nedostal, protože se aktérům na jevišti stále nedařilo přečíst jeho jméno.


Kryštof Blahota


Iva Bouší

Jiří Schrbený

Všichni vylosovaní dostali stejný dárek: divadelní kalendář, propisku a dvě vstupenky do divadla.


Divadelní ples

Tak už jsme konečně opustili prosinec a jdeme do nového roku. V lednu je nejvýznamnější událostí Divadelní ples. Jako vždy se koná poslední sobotu v lednu. Letos to vychází na 28. leden.

Na fotografiích si připomeneme ten loňský

Bude probíhat podobně jako ten loňský. V estrádním sále bude hrát Dynamic, jako host vystoupí Marcela Holanová. V divadelním foyeru nejprve Big Band Příbram který po půlnoci vystřídá Švajneraj. Nebude chybět ani půlnoční varhanní minikoncert, vystoupení herců a tombola.

Na základě připomínek plesůmilovných návštěvníků, že když se konečně rozjedou, ples končí, bude přece jenom změna. Od dvou hodin, kdy ples většinou končil, se estrádní sál promění v jednu velkou diskotéku. Renata Špínová, která je hlavní organizátorkou plesu, mi řekla: „Je to takový pokus. Chtěli jsme návštěvníkům vyjít vstříc a uvidíme, kolik odvážlivců opravdu vytrvá.“ A v kolik teda bude ta díza končit? „Já bych to nerada nyní omezovala nějakým časem. Uvidíme podle zájmu a atmosféry. Pokud by se pozdní diskotékové tančení osvědčilo, klidně z něho uděláme tradici a v příštích letech zopakujeme.“

Letos Vás bude celým večerem provázet Helena Karochová. Pokud jste příznivci plesů, tak ten divadelní byste si neměli nechat ujít.


Zatím to vypadá, že nás tento rok nečeká nic moc pěkného. Někoho se dotknou vládní reformy, někdo dokonce věří předpovědím o konci světa…

Já se držím hesla: Zaobírej se pouze tím, co můžeš změnit! A protože většinu změnit nemůžeme, tak to pusťme k vodě a snažme se to přežít. Teda, jenom nevím, co si počít s tím koncem světa…

Vaše Fany Blažková fanyblazkova@cen­trum.cz

Přihlášení Mobilní menu