Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura chodba

 Válka, rande, škola, duch nebo obraz. To všechno nás čeká v příštím roce.
První dva měsíce po prázdninách znamenají pro obchodní oddělení pěkný fofr. Finišuje příprava dalšího předplatného. Myslím, že tentokrát se opravdu povedlo. V prodeji je v obchodním oddělení divadla od 1. listopadu. Vy, kteří jste už předplatné měli a chcete si zachovat svoji řadu a sedadlo, máte na koupi nového čas do 20. listopadu. Do této doby se budou předplatitelům jejich místa držet. Nové předplatné má i s Klubem mladého diváka deset skupin. Své předplatné si mohou koupit děti, senioři, ti, kteří mají rádi premiéry, ti, kteří se rádi vracejí ke starším hrám, i ti, kteří nebydlí v Příbrami a s dopravou by měli problémy. Myslím, že každý si může najít to, co mu bude vyhovovat.

Zrušila se skupina V, což byla víkendová představení. Vedoucí obchodního oddělení Hana Kratochvílová, k tomu uvádí: „Předplatitelská skupina na víkendová představení se neosvědčila, ale sobotní představení od 17 hodin budeme i nadále uvádět. Pouze na ně nebude možnost předplatného.“
Já se Vám alespoň stručně pokusím představit nové premiéry, které nás v příštím roce čekají.
Začíná se opravdu známým titulem Válkou Roseových. Jestli bude i známá scéna s lustrem jsem se zeptala dramaturgyně Kateřiny Fixové: „Ano, lustr bude. Pana ředitele to bude stát hodně peněz, protože se bude na každé představení kupovat nový.“ Kdybych Kateřinu neznala, tak bych jí u jejího vážného výrazu téměř uvěřila, že lustr bude pokaždé nový. Ale co lustr! Co herci? Tak by mě zajímalo, jestli bude také každou hru nové obsazení? Katka, si stále zachovává vážnou tvář: „To uvidíme, co vydrží!“ Každopádně alespoň na premiéře se v hlavní mužské roli, tu kterou hrál ve filmu Michael Douglas, představí Michal Dlouhý. A ještě jedno překvápko – režírovat bude Ondřej Sokol. Ano, to je ten Sokol z Partičky.
V dubnu bude mít českou premiéru hra Rande s duchem. Je z pera Neila Simona, což je autor, od kterého příbramské divadlo uvádí Drobečky z perníku. Autor ji psal už v poměrně vysokém věku, a to je i důvod proč ústřední myšlenkou této tragikomedie je, že i lidé v poslední etapě života, mají právo, si ten život užít. Režie se ujme Milan Schejbal. A obsazení je naprostou bombou. Dva hlavní hrdiny budou hrát  – Eva Holubová a Oldřich Vízner.
Už letos v prosinci měl mít premiéru muzikál Balada pro banditu. Potom se odsunul na jaro příštího roku, ale ani v tomto období není v plánu. Proč? Opět jsem zašla za Katkou Fixovou: „ Důvodem je hudební materiál. V současné době neexistuje v českých divadlech nahrávka, kterou bychom mohli koupit. Materiály, které jsme měli k dispozici, neodpovídaly našim představám. Takže jsme si řekli, že raději počkáme a pokusíme se udělat nahrávky vlastní.“ Ale protože muzikál je oblíbený žánr, naplánovali dramaturgové pro rok 2013 Školu základ života. Bylo to tak trochu na přání pana ředitele, který o ten titul žádá dramaturgy již několik let. Režie se opět ujme Milan Schejbal.
Na podzim se sáhne k českým klasikům, a to ke Gabriele Preissové a její Gazdině Robě. Režírovat bude mladý režisér Adam Doležal.
A poslední představení je skutečnou lahůdkou pro herce i pro diváky. Inscenace Obraz od autorky Yasminy Rezy nám ukáže pohled ženy na přátelství tří mužů. A výjimečnost spočívá především v tom, že diváci budou společně s herci na jevišti. Jak se počet předplatitelů vejde na jeviště? „Na jeviště se vejde maximálně šedesát diváků. Takže předplatitelé premiérové skupiny dostanou poukázku, kterou si vymění za vstupenku. Termíny jim budou dopředu ohlášeny“, vysvětluje Hana Kratochvílová. Ale premiérové předplatné má hodně členů, bude představení hrát i pro další diváky? „Zatím bude toto představení hrát pouze pro předplatitele skupiny P. Pro ostatní se odehraje až v následujícím roce.“

Kromě vlastních představení, přiveze divadlo do Příbrami i řadu skvělých inscenací jiných divadel. Jenom namátkou vybírám: Želary, Můj báječný rozvod, Natěrač, Edith a Marlén nebo Darda, což je další volné pokračování Hrdého Budžese.
Ze známých umělců na příbramských prknech budou hrát Lenka Vlasáková, Eliška Balzerová, Jitka Smutná, Jiří Bartoška, Zuzana Bydžovská, Jaroslav Satoranský, Hana Maciuchová, Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Martin Zounar, Jiří Langmajer, Pavel Zedníček, Jana Paulová a řada dalších.
Tak si vyberte tu pravou skupinu právě pro sebe. Čas máte do 31. ledna 2013.


La Fabrika nepřijede
U předplatného ještě zůstanu. Ale ne u toho nového, ale u předplatného současného. V něm jsem bylo pro skupinu „N“ – Něco navíc, uvedeno představení La Fabriky s názvem La Putyka. Na které jste se opravdu těšili. Svědčí o tom řada dotazů, které dostávám. A s La Fabrikou nastaly problémy. Představení, které jsme měli objednané, se muselo dočasně stáhnout z repertoáru. A další představení u nás není možné uskutečnit z technických důvodů. A jak se to vyřeší s předplatiteli, kteří si představení již zaplatili? „Předplatitelům zajistíme vstupenky a dopravu přímo do divadla La Fabrika v Praze,“uvedla Hana Kratochvílová. Tak předplatitelé pojedou 18. a 20. listopadu do Prahy, my ostatní máme holt smůlu.


Déčko se hezky rozjelo
D-klub má za sebou první měsíc provozu. A rozhodně to nebyl špatný měsíc. První velký nápor byl očekáván po premiéře Domu Bernardy Alby, kdy skoro celý klub pokryly rezervace. 

 

 Podpisy na zdi přibývaly, zrovna tak fotky s Hankou a Ondřejem.

 Helena Karochová

Ivana Krmíčková

Jana Šulcová

 

Helena Lapčíková

 

Petr Florian

 
Jiří Vojta

Lukáš Typlt

 První kulturní počin udělal hned první měsíc provozu Spolek ve čtvrtek. Povídání i s promítáním cestovatele Romana Vehovského. I když nebylo úplně plno, ti co přišli, nelitovali.

Naše „déčková“ Hanka vyhrála Vehovského knihu Cestou osudu a náhody. Ta holka má ale kliku!!!

 


Zažijte v Déčku pět minut slávy
V Déčku ještě zůstanu. Pokud máte rádi zpívání s kytarou, tak právě pro Vás je určený večer 9. listopadu. Osvědčená dvojice kytaristů Saša a Vláďa hraje a zpívá osvědčené hity. Začínáme …. prostě někdy večer….

 

V D-klubu stále ještě zůstávám.  Chtěla bych Vás pozvat na další akci. Ta vznikla celkem náhodou u jednoho povídání Spolku ve čtvrtek a vedení divadla. Jak už to tak bývá
Příbramáci jsou šikovní lidé. Ani byste nevěřili, kolik si jich píše básničky, povídky, fejetony nebo skládá písničky vlastně jenom sobě do šuplíku. Já sama jich znám poměrně dost. A tak si divadelníci se spolkařema řekli, proč jim vlastně nedat šanci. Ať si zažijí svých pět minut slávy! Ostatně tak se pojmenoval celý pořad.
Jeviště, světlo, mikrofon k dispozici. Písničky, povídky, básně…. z ulice přicházejí budoucí umělci!
Pokud se první pořad ujme, je v plánu si Pět minut slávy jednou za čtvrt roku zopakovat.

Na plakátu jsem si s úžasem přečetla jméno ředitele divadla Petra Bednáře. Tak jsem se došla zeptat. „Píšu si do šuplíku básničky. Občas i texty písniček. Ty nezůstaly jenom v šuplíku, tři moje šansony zpívá Renata Drösslerová a vyšly na jejím CD.“ A teď jste se tedy rozhodl vyndat ze šuplíku i básničky? „Byl jsem u vzniku projektu Pět minut slávy a ve slabé chvíli jsem svoji účast přislíbil. Se svým slibem se teď docela těžko vyrovnávám (smích).“
Zájemci o vystoupení se mohou hlásit na info@spolekvectvrtek.cz. A my ostatní je přijdeme 15. listopadu podpořit. Začíná se v 19 hodin a vstup je volný.


Poslední růže od Cassanovy
Divadlo navázalo spolupráci s HAMU. Díky této spolupráci budeme mít možnost skvělého zážitku za mrzký peníz. Katedra zpěvu a operní režie se pustila do nelehkého oříšku – nastudovala hudební romantickou komedii Poslední růže od Casanovy. Studenti operního zpěvu dostali nelehkou úlohu – vypořádat se s činohrou.

Děj se odehrává v době, kdy na duchcovském zámku Valdštejnů zastával funkci knihovníka zřejmě nejslavnější dobyvatel žen Giacomo Casanova. Byl tehdy už poněkud unuděným a nevrlým starcem, kterého těšilo snad jen psaní memoárů a pak každodenní partička karet s hrabětem. To všechno se ovšem změnilo, když na zámek přijel Valdštejnův mladý synovec František Adam se svou půvabnou ženou Valérií. Ta totiž chtěla „na vlastní oči“ vidět slavného svůdce. Skutečnost ji však poněkud zklamala, stejně jako svůdcovy zastaralé názory na lásku. Zatímco ona upřednostňovala prostý cit, Casanova tvrdil, že lásku ženy lze získat pouze galantností a vybraným chováním. Protože ani jeden z nich nechtěl ustoupit, rozhodli se tomu druhému dokázat svou pravdu. A na to se i vsadili. Valerie se svým manželem, Casanova se starým hrabětem. Během následujících dnů se mezi oběma rozhořela ta nejpodivnější bitva, jakou kdy zámek Duchcov zažil.

 Poslední růže od Casanovy uvede příbramské divadlo ve čtvrtek 22. listopadu dokonce dvakrát. Dopoledne pro školy a od 17 hodin pro veřejnost. Vstupné pouhých 50 korun.Příbramské divadlo opět pomáhalo
Jednou za rok pořádá příbramské divadlo benefiční představení. Celý tým, nejen herci, ale i další pracovníci v zázemí odehrají toto představní bez nároků na mzdu. Divadlo, ve kterém hrajeme nám hradí náklady na dopravu.
Výtěžek každého benefičního představení jde každý rok na jiný účel. Tentokrát jsme odehráli v Českých Budějovicích Hrdého Budžese pro Občanské sdružení Proutek, který pomáhá lidem s postižením žít plnohodnotný život uprostřed běžné společnosti. Jeho hlavními činnostmi jsou chráněná dílna a chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením. A benefice v Budějovicích se opravdu povedla. Pro potřeby Proutku jde 148 430 Kč.  „Jsme velmi šťastní a hrdí na to, že se nám podařilo získat toto skvělé představení pro naši podporu,“ uvedla před začátkem představení ředitelka Proutku Kamila Tomšíková. „Naše velké poděkování patří Divadlu A. Dvořáka Příbram, Jihočeskému divadlu, všem hercům a personálu obou těchto divadel.“
Fundraiserka Proutku Zdeňka Korandová, také nešetřila slovy chvály: Celý Váš tým a herci, kteří přijeli, byli milí, ochotní a velice přátelští. V neděli vše šlapalo, tak jak mělo, ne-li lépe. Pro mne to byla teprve druhá akce Proutku a byla jsem unesena. Nejen divadlem, ale také organizací. Prosím přijměte od nás za všechny z Proutku velké poděkování a přání dalších úspěchů. Pro nás je vybraná částka obrovská a jsme Vám vděčni za Vaši pomoc.“
Moc hezky se to čte, že jo? Já si vždycky při takovýchto dojemných projevech radosti vzpomenu na slova ředitele Bednáře: „Divadel v České republice je opravdu hodně. Kdyby každé udělalo jedno jediné benefiční představení za rok, jako my, bylo by opravdu pomoženo dost výrazně.“

Po představení předali hercům pracovnice Proutku Andrea Nováková a Zuzana Marková nejen krásné květinové dary, ale i medvědy, kteří byli vyrobeni právě v chráněné dílně.

 Kromě toho Bára Hrzánová dostala od jindřichohradecké firmy Fruko-Schulz, která také podporuje Proutek,  třílitrovou láhev rumu.

Jednoho plyšáka přivezli zaměstnanci divadla i pro pana ředitele jako dárek od klientů Proutku. „Opravdu velmi mě to potěšilo. Už jsem se chlubil kolegyním na patře.“  Co s ním budete dělat? To si ho doma někde vystavíte?  „To ne. Udělal mi radost, a ta se má předávat. Věnuji ho pod vánoční stromeček dětem, které přijdou na naši akci Vánoce v divadle.“


Divadelní kalendář (stolní)
Nový divadelní kalendář na rok 2013 je již v prodeji. Koupit si ho můžete na všech místech, kde prodáváme vstupenky, navíc před každým představením ve foyer divadla a v D-klubu. Stojí pouhých 55 korun.


Vadí vám sníh?
Je sobota 27. října, venku leje jako z konve, a já sedím u počítače a píšu své stránky. Pak jsem zvedla hlavu a podívala se z okna – padal sníh. Tak to ty první vločky přišly letos opravdu brzy. To bude pěkná břečka. Za hodinu už pořádně chumelilo. Na ulicích vznikaly závěje. A další hodiny – pořád padá… Docela mě to zaskočilo. Tuto sobotu se v divadle hrála inscenace Bylo nás pět. A tak jsem se pořádně nabalila a vyrazila se zeptat herců a ředitele, jestli je první sníh také zaskočil nebo překvapil a jaký mají vůbec ke sněhu a k zimě vztah.

Helena Karochová
Překvapil a pořádně! Ale nezaskočil. Zimní pneumatiky mám na autě od loňské zimy.
Sníh mám ráda, ale nerada po něm jezdím autem.

Petra Duspivová
Zaskočil. Jako každý rok. Zaskočil mě asi stejně, jako silničáře.
Sníh mi vůbec nevadí na horách, ale ve městě ho opravdu nemusím. Ale máme čtyři roční období, tak jsem se s tím nějak smířila.

Vojtěch Záveský
Sice jsem ve zprávách slyšel, že bude sněžit, ale předpovědi jsem nevěřil. Takže mě zaskočilo, že měli pravdu.
Mám rád zasněženou krajinu, rád jezdím na hory lyžovat. Ale nalepené boty od hnědého sněhu ve městě rád opravdu nemám.

 Lukáš Typlt
Vzhledem k tomu, že ještě nemám přezuty zimní pneumatiky, tak zaskočil.
Přestože pocházím z podhůří, zimu opravdu nemám rád. Jednou až dvakrát si za sezonu zalyžuji, a tím by zima mohla skončit.

 Vladimír Mrva
Ne, nepřekvapil. Proč? Poslouchám zprávy, čtu noviny…
Zimu miluju. To nemyslím ironicky. Nemám rád nadávaní na každé počasí. Jednou je velké horko, pak je zase velká zima. Mám rád každý den.

 Robert Tyleček
Zaskočil. 27. října bych ho ještě nečekal.
Teď jsem sice zaskočený, ale sníh a zimu mám rád.

 Jiří Vojta
Trochu ano. Že přijde, jsem se dozvěděl už včera, ale nestačil jsem přezout pneumatiky, takže jsem si dnes dal ve sněhu pětihodinovou jízdu autem.
Sníh rád mám.

Petr Bednář
Zaskočil mě přímo strašně. Na přezutí pneumatik jsem objednaný až v pondělí.
Sníh i zimu mám rád. Ale když jsem na ně připravený.


Soutěž s Hankou
Tak jsem si řekla, že je na čase zase si trochu zasoutěžit.

 

Já vím, že ji většina z vás pozná. Na fotografii je vedoucí obchodního oddělení Hanka Kratochvílová. Úkol pro vás: napište mi vtipný komentář k této fotce.
Já vám potom napíšu komentář (asi nebude vtipný), kterým mě Hanka počastuje, až tu fotku uvidí.

A co je ve hře? Třeba kalendář nebo kniha nebo vstupenky do divadla, nebo moje placatky…. A možná ještě něco vymyslím.
Já se vaše na vaše popisky pod foto strašně těším!!!!!! Tak hned, jak dočtete tyto řádky, pište….


 Tak jsem si na internetu zjistila, že nás Blažkových je požehnaně. Rovných 7414. V četnosti příjmení jsme na 29. místě! Vedou samozřejmě Nováci. No jo, ale když asi ono nejde o množství, ale o kvalitu…

Bez ohledu na počasí vám přeji krásný podzim

Fany Blažková

fanyblazkova@centrum.cz

Přihlášení Mobilní menu