Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura Chodba

Mikuláš bude nadělovat v kině

V prosinci mají v divadle pěkně napilno. Hned z počátku měsíce je Mikuláš. O něm jsem Vám psala už minulý měsíc, takže jenom připomínám, že Mikuláš s čertem a andělem budou v kině 5. prosince od 17 hodin.


Brouk v hlavě

A také nás čeká nová premiéra. A já doufám, že se u titulu Brouk v hlavě pobavíme. Dramaturgyně mi k tomu řekly, že se jedná o jednu z nejslavnějších a světově nejvíce uváděných situačních komedií, která baví diváky v hledišti i herce na jevišti už více než století. Autor Georges Feydeau se svým jedinečným šarmem a smyslem pro vtip a ironii rozehrává příběh o domnělé nevěře pana Champsboisy v hotelu U galantní kočičky. Do překvapivých peripetií, které jsou způsobeny záměnou osob, postupně zapadají všechny postavy hry, aby přes mnohá nedorozumění, omyly a převleky nakonec dospěly ke šťastnému konci. V hlavní dvojroli uvidíte hostujícího Romana Štabrňáka.

Romana jsem odchytila na chodbě před zkouškou.

R. Jak se Vám zkouší pod Milanem Schejbalem a s příbramským souborem?
Š. S Milanem se známe ještě z Městských divadel pražských a moc si vážím toho, že mě oslovil a tuto roli nabídl. Vždycky se mi s ním dělalo dobře. Ale on to asi bude číst, tak aby to nevypadalo, že mu nějak pochlebuji. Se souborem se už znám z D´Artagnana. Je to příjemná práce.

B. V Broukovi máte dokonce dvojroli. Jak to jde?
Š. (smích) Je to těžký! Ale doufám, že když zapojíme síly všichni, tak se to povede, protože to nestojí jenom na mně. Je to práce celého souboru.

B. Já jsem si o Vás zjišťovala nějaké informace….
Š. Hmmm, to zní zajímavě…

B. Ale nebojte, zjistila jsem hezkou věc, že jste novopečeným otcem dcerky Adélky. Když vidím, jak pilně zkoušíte, to s ní asi příliš nejste, co?
Š. O dceři mám informace z doslechu… Hodně mi to vadí. Vidím ji brzy ráno, když odcházím a pozdě v noci, když se vracím z představení. Mám toho opravdu moc. Před týdnem jsem měl premiéru v jiném divadle. Ale moc se těším, až bude po premiéře Brouka, protože do konce roku nic nezkouším a budu hrát jenom večerní představení. A to si to opravdu začnu užívat!

Premiéra Brouka v hlavě je 8. prosince.


Česká televize na premiéře

Štáb pořadu “Divadlo žije” jezdí do příbramského divadla pravidelně. Ale do této doby se točily vždy veřejné generálky. Teď přijede Česká televize na premiéru. A důvodem jste VY diváci! Právě s vámi se totiž bude natáčet anketa. Tak se pěkně vyfikněte a úsměv na tváři.

A když už jsme u toho natáčení, tak ještě před premiérou si můžete pustit malou ochutnávku. Reportáž točí Středočeská televize RAMTV a do 16 hodin v den premiéry by měla být na internetu.


Vánoce v divadle

Hned za 2 dny po premiéře už oslavíme v divadle Vánoce. Letos se opět vrací ve velkém stylu. Takže v kině půjde animovaná pohádka Na vlásku, v divadle Kvak a Žbluňk a Kouzelnické Vánoce s Pavlem Kožíškem. Pro děti bude připravena řada činností – výroba svícnů z jablíček, zdobení perníčků a vánočních ozdob, výroba keramiky, lití olova a tak dál, a tak dál. Za každý výrobek dostane malý autor do své kartičky razítko, a když jich nasbírá pět, může si vybrat pod vánočním stromkem dárek. A ty jsou opravdu hezké.
Tady je malá ukázka:

U stromečku bude i živá muzika v podání Petry Špínové a Karla Čiháka. Na tohle pěvecké duo jsem dost zvědavá. Potěšit se mohou i dospělí – vánočním jarmarkem, kde můžete nakoupit dárečky anebo udělat malou radost sobě.
A to vše v sobotu 10. prosince od 10 do 18 hodin. A abych nezapomněla, venku před estrádním sálem se budou prodávat ryby. Jestli si říkáte, že v tuto dobu je na vánoční kapry příliš brzy, tak máte pravdu. Ti se totiž prodávat nebudou. Svůj jídelníček můžete obohatit o pstruhy, siveny, štiky nebo jesetery.

Takhle to v divadle vypadalo při minulých ročnících:


Vánočních koncertů je dost

Když jsem se dívala na prosincový program v divadle, tak mě zarazilo, že nevidím sérii mých oblíbených adventních koncertů. Tak jsem se hned zašla zeptat vedoucí obchodního oddělení Hanky Kratochvílové: Vy jste vynechali Advent v divadle? „Letošní adventní koncerty jsme neobjednávali, protože nabídka koncertů tady v divadle, je dost velká – tři koncerty Ginevry, dva koncerty Big Bandu Příbram, Česká mše vánoční a koncert Základní umělecké školy.“ Předpokládáte, že je tedy s tradičním Adventem už konec? „Určitě se k němu rádi vrátíme, protože zájem opravdu byl, ale nesmíme tu nabídku přehltit.“


Už máte vánoční dárky?

Jestli jste jako já, tak určitě ne. Každý rok si říkám, jak začnu brzy nakupovat, ale za můj dlouhý život se mi to dosud nepodařilo. Pár tipů na vánoční dárky mám pro vás z divadla.

  1. Tak samozřejmě předplatné. Toho hodně diváků využívá a je to opravdu fajn vánoční dárek.
  2. Pokud nechcete celé předplatné, tak další možností jsou dárkové poukázky v hodnotě 200, 300, 400 a 500 korun. Obdarovaný si sám vybere, na které představení by chtěl jít.
  3. Pokud Vám pro někoho chybí opravdu jen maličkost, tak dobrý dárek je divadelní kalendář.

A tím jsem chtěla skončit, ale pak jsem si vzpomněla… Ještě jeden tip pro vás mám!

  1. Já mám totiž nový alkohol! Placatky Staré Blažkové se prodávají v novém sortimentu! Kromě tradiční slivovice a hruškovice nabízím ještě hruškový a višňový likér. Každý za 59 korun. A placatkou se přece nic zkazit nedá…

Silvestr v divadle

Silvestrovská představení se stala velmi oblíbenými. Dokonce tak, že už se několik let hrají dvě. Letos bude prvním představením Sněhová mise s Rychlými šípy. Začíná už ve 14 hodin na Malé scéně.

Na Velké scéně začíná od 17 hodin Tajemství Žlutého hřbetu.

Vloni poprvé se pokusně při obou představeních zařadila silvestrovská anketa. A pro velký úspěch se bude letos opakovat. Diváci dostanou lístky se třemi anketními otázkami. Není to nic těžkého. Protože je Silvestr, otázky by neměly být vědomostní, ale spíše humorné. No, uvidíme, co druhé patro divadla vymyslí! Navíc ke každé otázce budou tři možnosti, takže stačí jednu zaškrtnout. Po každém představení se tři anketní lístky vylosují a výherci si odnesou domů, jako dárek, nějakou drobnost.
Myslím, že je to fajn zpestření.


Hrdý Budžes – pro dobrou věc

Příbramské divadlo opět odehrálo benefiční představení, a to 30. listopadu v Divadle Bez zábradlí. Hrdý Budžes se hrál pro Nadaci Leontinka, která se stará o děti i studenty se zrakovým postižením. Celý tým samozřejmě pracoval bez nároků na mzdu a tím se pro Leontinku podařilo vydělat 55 tisíc.
Ředitel Petr Bednář na představení byl, a tak jsem se ho zeptala na dojmy. “Je to velmi zvláštní pocit, když jsem v hledišti a slyším, jak se díky příbramskému divadlu může někomu pomoci.“ Já vím, že vloni se hrálo benefiční představení pro dětské popáleninové centrum. Jak často děláte benefice a může si to divadlo vůbec dovolit? „Benefiční představení pořádáme jednou za rok, a vždy za jiným účelem nebo pro jinou nadaci. Vůbec nejsme bohaté divadlo, proto ji děláme jen jednou za rok, ale divadel v České republice jsou desítky, kdyby každé z nich odehrálo jedno benefiční představení ročně, tak si myslím, že by to udělalo docela zajímavou sumu ve prospěch dobré věci.“


Díky Příbramáci za vaši kulturnost

Když jsem si s ředitelem povídala o benefičním představení Hrdého Budžese v Praze, narazili jsme ještě na jedno téma. „Bylo to pro mě překvapení. V obleku jsme na tomto představení byli asi čtyři. Jinak to všechno byly džíny, botasky a flanelové košile. Když srovnávám úroveň oblečení do divadla v Praze a Příbrami, tak Příbram jednoznačně vede. Možná, že jsem staromilec, ale chtěl bych za to návštěvníkům příbramského divadla poděkovat.“


Inspicientka hraje s berlemi

Tak jsem jednou na chodbě potkala inspicientku Kateřinu Zítkovou a jenom jsem spráskla ruce. Katka se pomalu belhala a těžce opírala o francouzské hole. Proboha co se Vám stalo? „Stoupnul mi na nohu kůň, takže musím mít ještě ty kovové nohy navíc.“ A to s tím chodíte do práce? Jak zvládáte funkci inspicientky? „To není takový problém, všichni mi dost pomáhají.“ Ale Vy se také objevujete na jevišti. To máte záskok? „Na jevišti je to horší. Hned po úrazu se hrálo Tajemství Žlutého hřbetu, kde mě vozili na invalidním vozíku. Teď už jsem to vylepšila, hraju s berlemi. No, a v D´Artagnanovi jsem opravdu záskok měla. Za mě to vzala dramaturgyně Pavlína Schejbalová.“


Divadlo bude mít nové internetové stránky

Po nové propagaci bude divadlo měnit i internetové stránky. Dojde k tomu mezi vánočními svátky. Jeden den (v tuto dobu se ještě neví který), budou tak úplně mimo provoz. Ale pozor! Vstupenky si budete moci i tento den kupovat. Takže si klidně zadejte adresu: www.divadlopri­bram.eu a možnost prodeje vstupenek tam objevíte. Ostatně tato adresa zůstane stejná. Nové stránky by měly být podrobnější, rozdělené na divadlo, kino a estrádní sál. Bude zde také archív, který dosud chyběl. Hana Kratochvílová a Petr Bednář slibují více informací, fotek, videí i větší přehlednost. Tak uvidíme. Mě by hlavně zajímalo, jestli se mnou na těch nových stránkách vůbec počítají?!


Pro vstupenky do divadla nemusíte

Na Mezinárodní den divadla 27. března spustilo příbramské divadlo prodej elektronických vstupenek přes internet. To znamená, že si vstupenku klidně můžete vytisknout doma ze své tiskárny. Když píšu tyto stránky, je konec listopadu… Za tuto dobu se prodalo 800 e-vstupenek. Když si vezmu, že v tom jsou i prázdniny, je to moc hezké číslo.


Co byste si přáli k Vánocům za dárek?

Tak tuto otázku jsem e-mailem poslala celému hereckému souboru a panu řediteli. A tady jsou přáníčka těch, co mi odepsali. A moc jich není.

Jan Novák
Exotickou dovolenou u moře, aspoň na tři týdny. Zima mě nebaví.

Ivana Krmíčková
Hlavně být s rodinou a blízkými, protože je čím dál méně času a příležitostí se společně sejít. Ale jestli opravdu trváte na dárku, tak si přeju obraz nad postel, černobílý.

Petra Duspivová
Já chci dárek, který mi někdo sám vyrobí. Žádné ty drahé dárky! To jsem se inspirovala Rychlými šípy…

Petr Bednář
Před 18 lety jsem si rozbil hodinky, a od té doby je nemám. Tak jsem napsal Ježíškovi. A vzhledem k tomu, že máme s Ježíškem odlišný vkus (na značce nezáleží), tak jsem byl požádán, zdali bych si je nevybral. Chodil jsem po obchodech a brouzdal po internetu a hledal a hledal. Zřejmě budu dalších pár let bez hodinek, prostě se mi žádné nelíbily. Chyba je asi v Ježíškovi. Neměl se ptát a měl dát. Třeba by to byly zrovna ty pravé.

Vojtěch Záveský
Přál bych si tmavě modré BMW 320d.

Vladimír Mrva
Vám i sobě přeju – pevné zdraví! A taky, byť nás doba a vláda nutí ke stále většímu počítání, abychom nepropadli vypočítavosti!


Louskáček

Chci se s vámi podělit o foto, které mi Vladimír Mrva poslal zároveň se svou odpovědí do ankety. Nemáte louskáček na ořechy? Nevadí!!!


Hanka Kratochvílová je do nového roku vybavena. Já Vám spíš přeji, abyste v příštím roce žádný záchranný kruh nepotřebovali!

Fany Blažková fanyblazkova@cen­trum.cz

Přihlášení Mobilní menu