Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura chodba

V prosinci nás toho čeká opravdu hodně. V divadle můžete oslavit Mikuláše, Vánoce i Silvestr. Ale vezmu to hezky popořadě.

Mikuláš do kina nepřijde

Titulek by mohl být zavádějící. Je pravda, že v kině letos nadělovat nebude, přestěhuje se totiž na malou scénu. Oslavu začneme tím, že si můžeme zahrát společně s herci Na pejska a kočičku… Po této pohádce už přijde Mikuláš a pejsek s kočičkou mu budou pomáhat.

Dárky pro své děti přineste před představením. A hlavně řádně označené celým jménem! Opravdu nestačí napsat Maruška nebo Honzík. Marušek nebo Honzíků může být v hledišti celá řada. Pokud chcete, aby Mikuláš vaše dítě za něco pochválil nebo pokáral, napište to k balíčku.

Mikuláš bude na malé scéně nadělovat 5. prosince od 17 hodin.Vánoce v divadle

Vánoce v divadle oslavíme s předstihem už 14. prosince. A doufám, že to bude den plný pohody, pohádek, vánoční atmosféry a radosti z dárků.

Tak nejprve ty pohádky. Opravdu se nabízí velký výběr:

Na velké scéně se od 11 a od 14 hod. hrají Tři zlaté vlasy děda Vševěda

Malá scéna nabídne od 10 a od 15 hod. pohádku Vánoční skřítek

A v kině se budou od 10, 12:30 a 15 hod. promítat Šmoulové 2.

Všechno to vánoční tvoření bude probíhat v estrádním sále. Děti čeká výroba svícnů z jablíček, zdobení perníčků a vánočních ozdob, výroba keramiky a tak dál, a tak dál. Letos poprvé bude také výroba svíček.

Takhle se tvořilo vloni:

Za každý výrobek dostane malý autor do své kartičky razítko, a když nasbírá čtyři, může si vybrat pod vánočním stromkem dárek. Je jich opravdu dost pro všechny děti a je z čeho vybírat.

U stromečku nám atmosféru zlepší i živá muzika a potěšit se mohou i dospělí – vánočním jarmarkem, kde můžete nakoupit dárečky anebo udělat malou radost sobě. A abych nezapomněla, venku před estrádním sálem se budou prodávat ryby. V loni byl velký zájem o pstruhy, rybáři slibují, že letos jich bude víc. A to vše 14. prosince od 10 do 17 hodin.


Silvestr v divadle

Jako každý rok i letos příbramské divadlo bude na Silvestra hrát.

Ale změna přece jenom bude. Od 14 hod. se na malé scéně nebude hrát divadlo. I když… vlastně trochu jo. Čeká nás hudební show Vojtěcha Záveského „Vojtaano s kytarou„. Jako speciální hosté se představí i členové příbramského hereckého souboru. Silvestrovská představení od 14 hodin, byla většinou určena pro rodiny s dětmi.  Tentokrát bych raději děti nechala doma, Vojta nejde pro jadrné texty daleko. A jak jsem měla možnost Vojtu poznat, o legraci určitě nebude nouze.

video: vojtaano

Od 17 hod. se můžete pobavit při inscenaci Brouk v hlavě. A měli bychom toho využít, je to totiž derniéra.

Při obou představeních bude samozřejmě probíhat i silvestrovská anketa. Diváci dostanou lístky se třemi anketními otázkami. Není to nic těžkého. Protože je Silvestr, otázky by neměly být vědomostní, ale spíše humorné. No, uvidíme, co druhé patro divadla vymyslí! Navíc ke každé otázce budou tři možnosti, takže stačí jednu zaškrtnout. Po každém představení se tři anketní lístky vylosují a výherci si odnesou domů, jako dárek, nějakou drobnost. Myslím, že je to fajn zpestření.

A po Broukovi v hlavě můžete jít rovnou do D-klubu. Nenabízí sice žádný speciální program, ale v loni byl plný. Stačí, když se domluvíte s přáteli a zamluvíte místa. Zavírací hodina na Silvestra rozhodně nebude ve 24 hod.Obraz na jevišti
Obraz – to je název nové inscenace, kterou v prosinci uvede příbramské divadlo. Jeho autorkou je uznávaná současná francouzská dramatička, Yasmina Reza. Obraz, patří bezesporu mezi nejúspěšnější komedie a krátce po prvním uvedení v roce 1994 si našel cestu k divákům z celého světa. Byl přeložen do 35 jazyků. Pojednává o třech nerozlučných kamarádech, Markovi – Lukáš Typlt, Ivanovi – Roman Štabrňák a Borisovi –Lukáš Král, kteří se přes zdánlivě obyčejnou debatu o umění dostanou až k životně důležitému sporu, který odhalí jejich nejniternější hodnoty. Modernistický obraz, který celou diskusi vyvolal, přivede hrdiny až na pokraj jejich světů. „Obraz“ pojednává o problémech, které nevyhnutelně zajímají každého člověka. Přes svou hloubku však má velmi přístupnou a milou podobu plnou lehkého humoru.

Ze zkoušek

Obraz (překládá se také jako Kumšt), v originále L´Art, byl autorčinou třetí hrou v pořadí. Právě ona přinesla už nehasnoucí a všeobecnou popularitu jménu Yasmina Reza. Dodnes patří k jejím hrám nejhranějším a nejúspěšnějším. Když chtěl ale Sean Connery koupit práva na filmovou verzi, Reza odmítla. Film by podle ní ohrozil další uvádění hry na divadle. A to by byla škoda.

Lukáši, pan režisér se bere vážně! Berte si příklad z kolegy Romana!

Ačkoliv má premiéru 5. prosince a bude se hrát na velké scéně, na zhlédnutí této inscenace si budete muset počkat. Bude se totiž uvádět vždy pouze pro 60 diváků. A diváci budou zároveň s herci sedět na jevišti. Takže zpočátku se bude hrát pouze pro předplatitele, kteří budou dostávat pozvánky.

Tak mě napadá otázka: Kdy Obraz uvidí ostatní diváci? A nebyla jsem sama, koho tato otázka napadla. Uvádím část dopisu slečny Aleny: „Mimochodem, dostal se mi do rukou program na leden. U všech představení Obrazu je napsáno Zadáno. Chápu, že když sedí diváci na jevišti asi se jich tam moc nevejde… Ale snad na to nebude pořadník?! Doufám, že se taky někdy dostanu do té „zadané“ skupiny šťastlivců, aby to nedopadlo jako u několika jiných kusů, které skončily dřív, než jsem je stačila zhlédnout.“

Tak jsem se došla zeptat ředitele Petra Bednáře:
Opravdu budeme nejdřív hrát pro předplatitele, kteří vlastně už vstupenky zaplatili. Ale řeknu příklad, když bude mít jedna předplatitelská skupina 270 členů, bude se pro ně hrát představení 5 krát. Ale v té poslední skupině, bude zbývat 30 míst. A ta se dají do prodeje.“

A jak se to dozvím, a kde si koupím vstupenku?

„Musíte sledovat naše stránky. Vstupenky půjdou koupit pouze v divadelní pokladně nebo na našem obchodním oddělení.“

Kdy předpokládáte, že by mohly být první vstupenky tzv. na volnou kasu?

„Až se uzavře předplatné, takže první mohou být někdy během února.“

A kdy je předpoklad, že se představení odehraje pro všechny předplatitele a začne se celé prodávat pro ostatní diváky?

„Předpoklad je na podzim 2014.“

Budete s tímto představením jezdit na zájezdy?

„Já se domnívám, že bychom toto představení mohli hrát i v jiných divadlech, ale samozřejmě do určité kapacity diváků.“


 Bára Hrzánová a Condurango

Báru Hrzánovou chodíme už řadu let obdivovat co by Helenku Součkovou z Hrdého Budžesu. Teď máme možnost ji poznat i z její další stránky – jako výbornou muzikantku. Condurango vzniklo na počátku 80. let jako studentská kapela. Na pražské DAMU se tehdy potkalo několik studentů herectví, mezi nimi Bára Hrzánová a Pavel Anděl, který se později prosadil jako moderátor televizního pořadu Noc s Andělem. Inspiroval je hlavně zvuk skupiny Nerez a latinskoamerické rytmy. Do jisté míry i Marsyas a moderní český folk vůbec. Sama Bára k tomu říká: Hudba kapely se jen těžko vejde do nějaké škatulky, přesto se dá říci, že základem jsou zřejmě nevyčerpatelné latinskoamerické rytmy.“

Současnou tvář kapely tvoří sestava z počátku 90. let. Vedle Báry Hrzánové (zpěv, percussion, trubka) vystupují Vladimír Kosík (zpěv, kytara, harmonika, percussion), Ivo Novák (kytara, zpěv) a Míla Šikola (violoncello). Od roku 2011 doplňuje folkový repertoár i pár čísel bigbítové sekce s  názvem Druhá máma. Kapelu posílili dva zástupci nastupující generace muzikantů, syn Báry Hrzánové Toník hraje na housle a basovou kytaru a jeho stejně starý kamarád Matyáš Mejzr zasedl za bicí

Condurango hraje na malé scéně v neděli 8. prosince.

Ale ještě mám pro vás jednu lahůdku. Fotografii mi poslala Jitka Novotná. Je z koncertu Conduranga v Junior klubu, před zhruba 25 lety.


Ginevra koncertuje i před divadlem

Nesehnali jste už vstupenky na Vánoční koncert Ginevry? Tak přesto ještě máte šanci. 17. prosince bude koncert, který se uskuteční na velké scéně v divadle, promítán i před divadlem na velké plátno.

A samozřejmě nebude chybět ani stánek s občerstvením, včetně svařáku. Když se pořádně oblečeme, tak to může mít i krásnou adventní atmosféru. Takže 17. prosince v 19 hodin!Saturnin se v Praze hrál bez Pavla Nového

Milan Schejbal je opravdu na roztrhání.
Právě dozkoušel inscenaci Obraz, začal zkoušet Prokletí nefritového škorpion a k tomu si poslední dobou i dost často zahraje. Minulý měsíc jsem psala, jak zaskakoval za Romana Štabrňáka ve hře Jak jsem vyhrál válku. V listopadu si střihnul za Pavla Nového roli doktora v Saturninovi. Jaroslav Someš to ještě před začátkem velmi vtipně oznámil divákům. Říkal cosi o herecké škodolibosti, když mají režiséra mezi sebou na
jevišti. Říkal to, řekněme, že hodně otevřeně… no, něco o tom, že herci jsou v určitých situacích svině… Ale je pravda, že v zákulisí mu všichni to„zlomvazácký“ přání vyslovili. A Milan hrál naprosto úžasně. Teda mně, osobně se velmi líbil

A byl ještě jeden záskok. Za nemocnou Helenu Lapčíkovou to vzala Ivana Krmíčková. Že jí to ale sekne, co?!

­­­­­­­­­­­­


Petra Floriána ocenila ambasáda v Dillí

Pokud se dobře pamatujete, tak jsem v září zveřejnila zážitky některých herců z prázdnin. Je sice už prosinec, ale musím připomenout prázdniny Petra Floriána. Ten vyjel s kolegyní a dlouholetou kamarádkou, herečkou Hanou Baroňovou do Indie. „Cestovali jsme od 30. července do 25. srpna – Kašmír (Srínagar), Ladakh (Mulbekh, Leh), Mumbai, Goa, Agra, Jaipur a Delhi. Odehráli jsme celkem 9 představení. 4 z nich ve výšce 3 500 nad mořem (těžko se dýchalo při samotné chůzi natož při hraní), ujeli jsme cca 7 900 km a na cestách jsme strávili cca 87,30 hodin. Lítali jsme letadly, jezdili vlaky různých kategorií, stopovali jsme, navštívili místa, kam turisti nezavítají. Představení mělo takový úspěch, že nás ve všech školách zvali na příští rok.“

 
 

A proč o tom znovu píšu? Velvyslanectví České republiky v Dillí vydalo článek:

Divadelní spolek „Formela“ rozdával radost v indických školách
Divadelní formace „Formela“, hrající pro dětské publikum, absolvovala v srpnu 2013 turné po Indii a indických školách, kde vystoupila s interaktivním představením „Travel Around the World“.
Soubor „Formela“, který tvoří Hana Baronová a Petr Florián, vystoupil v řadě indických měst. Za asistence ZÚ Dillí se podařilo zorganizovat představení ve dnech 12 – 13. srpna 2013 v největších a nejvýznamnějších školách v Mumbaí (Aditya Birla World Academy, The Bombay International School) a ve dnech 22. – 23. srpna 2013 v Dillí (St. Mary’s School, Tagore International School, Sanskriti School a K. R. Mangalam School). Každého představení se zúčastnilo 100 – 350 dětí.

Formace „Formela“ představení o kouzelné formulce, která umožní transport dětí do Austrálie, Afriky a Rio de Janeira, záměrně představila v českém jazyce s cílem propagace češtiny a podařilo se jí potvrdit hypotézu, že neznalost českého jazyka pro děti vůbec není bariérou pro pochopení kontextu představení a možnosti plně se při představení bavit.
Indické děti reagovaly spontánně na neverbální a zvukové podněty, aktivně vstupovaly do děje a soudě podle rozesmátých tváří si představení užily. Taktéž vedení škol po zhlédnutí představení jednohlasně ocenilo emoční a edukativní přínos představení pro děti a vyzvalo ČR, aby v Indii nabídla více podobných představení, pro které budou dveře indických škol vždy otevřeny.

Petře, je to paráda! Je paráda, pokud zrovna příbramský herec šíří „schopnosti českých lidí“ za hranicemi.

Petr mi tehdy o prázdninách poslal řadu fotek, které jeho očima mapují Indii. Předtím jsem na ně neměla prostor. Myslím, že teď ten čas nastal. (fotografie zvětšíte, rozkliknutím)

 


Mexická fiesta se v Déčku rozjela naplno

Páteční večer 22. listopadu byl v D-klubu zasvěcen Mexiku. Ve výzdobě nechyběly kaktusy, chilli papričky a i pípu zdobilo malé sombrero. Jídelníček i nápojový lístek byl ten večer obohacen o mexický guláš, tortilly, mexické pivo i limonády. A samozřejmě byly připraveny pořádné zásoby tequilly. Obsluha Hanka s Ondřejem se na to také pořádně připravili.


 

Příprava improvizovaného koktejlového baru. Barman Miloš teď už jenom čeká na první návštěvníky, aby mohl začít míchat první piňacoladu, tequillu sunrise a další chutné koktejly.

Právě dorazilo kytarové trio Buritos.

A už to jede… ve dveřích mexická dívka stojíííí….♪♪♪  A všichni jsou už v Mexiku….♪♪♪ A Mexiko, Mexiko sombrero grande tequilla….♪♪♪

Obdivovala jsem nápaditost návštěvníků

Nejkrásnější seňorita a nejkrásnější sombrero


 

Mexická tanečnice z Taneční školy Ivany Bouší roztleskala celé Déčko

A naší barmanku Hanku dokonale inspirovala


 

Barman Ondřej si taky užil. Na krku měl náhrdelník z chilli papriček. V pěti z nich se skrývalo číslo s cenou. Ženy mu doslova visely na krku.

 

….poslední paprička…

A končíme… ředitelský přípitek se zástupkyní Annou a taneček se sekretářkou Hanou

­­­­­­­­­­­­­­­­­

Podívejte se na reportáž: Mexiko


Nové autogramy
Déčko navštívili další známí herci.  A samozřejmě se nám také podepsali.

Tomáš Pavelka

 

Matouš Ruml

Robert Jašków
V Déčku nadchnul svým humorem všechna naše divadelní děvčata. A se srandičkama pokračoval i u podpisu, který si nejdříve vyzkoušel na noviny…


Šelmeczi Quartet se překládá

Skvělý zážitek nabízel koncert Šelmecziho Quartetu, který se měl v Déčku odehrát 27. listopadu. Měl, ale neodehrál. Kvůli nemoci byl přeložen. A jsem ráda, že pouze o pár dnů na 3. prosince. Vstupenky samozřejmě zůstávají v platnosti.
Tak jenom připomínám, že: Torzo kapely Jazz Faces ve službách mistra latinskoamerických rytmů maďarského původu a člena věhlasného sdružení Pragason Jakuba Šelmecziho zahraje zcela netradičně na tradiční notu Jazzových standardů. Jakub Šelmeczi-piano, Jiří Matys-basová kytara, kontrabas, Jakub Ročňák-saxofon, Marek Stark-bicí. Hosté: Dana Hassmannová-zpěv, Zdeněk Melín-zpěv.


Kachna a Zodiak

Celtic-chansonové duo Kateřiny Bímové a Antonína Kříže nám nabídne písně hluboké i povrchní v doprovodu akordeonu a kytary. „Hudba vzniklá z toho, co je. Čirá náhoda ve snaze harmonie, s přechody přes oblíbené skladby.“

Kateřina „Kachna“ Bímová – akordeon, perkusy, zpěv, Antonín „Zodiac“ Kříž – kytara, perkusy, zpěv. Jako host vystoupí Kristián Ostřížek (W)Ořeší – klavír. Už 13. prosince od 19 hodin!


Změna prodeje vstupenek do D-Klubu

Od nového roku dochází ke změně prodeje vstupenek na akce v D-klubu. Bylo to opravdu nutné. Někdo měl zamluvené místo a neměl vstupenku, někdo měl vstupenku a neměl si kam sednout a někdo neměl ani vstupenku, ani místo s tím, že myslel, že vstupenku koupí v Déčku.

Takže nyní to bude takhle:
Vstupenky se budou prodávat POUZE v D-Klubu. Pokud nejste z Příbrami a nechcete jezdit speciálně jenom pro vstupenky a pak znovu na koncert, můžete si vstupenky telefonicky v Déčku zamluvit. Ale vyzvednout si je musíte nejdéle půl hodiny před akcí, jinak jdou do prodeje. Takže na divadelních stránkách se anotace na koncert objeví, ale přes stránky si vstupenku koupit nemůžete. Připomínám, že telefon do Déčka je: 326531229.

Tímto systémem se budou poprvé prodávat vstupenky na koncert hudebního uskupení „Petr, Otto a Já & Ivan Korený“, který se bude konat 21. ledna. Vstupenky budou v prodeji už od 1. prosince.


To jsem z toho celá divá
Na chodbě v 1. patře se jednou ráno objevila velká bedna s tímto nápisem.

Já jsem si opravdu myslela, že ředitel jezdí do práce autem…!!!!


Z Alenina dopisu jsem citovala už ze začátku (u premiéry) a budu ještě jednou, protože to napsala tak, jak bych to chtěla popřát já vám.

…A protože už tento víkend začíná Advent, přeju Vám, Fanynko, ať ho prožijte v klidu a míru, přesně dle moudra od Dalajlámy, které jste použila v listopadové Chodbě. Protože tento čas přece není o honbě za tím, co jsme dosud nestihli. Ale to Vy jistě dobře víte. Doufám, že to ví i všichni ve Vašem okolí a budou si užívat zrovna tak…

Tak krásný adventní čas i Vánoce!!!! (a Alenko, moc děkuji)

Fany Blažková

fanyblazkova@centrum.cz

 

Přihlášení Mobilní menu