Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura Chodba

Noc divadel 2015
Noc divadel je mezinárodní kulturní projekt, který spojuje divadla po celé Evropě. V České republice se letos do této akce zapojilo 36 měst a 130 divadel a souborů. Češi se dokázali vyšplhat na pomyslnou špičku evropského žebříčku v počtu zapojených souborů i návštěvníků. V Příbrami se Noc divadel začíná dostávat do povědomí nejen divadelních nadšenců, odpovídá tomu i zájem o tuto akci. Navíc Příbram má díky spojení Gymnázia pod Svatou Horou a Divadla A. Dvořáka Příbram velkou výhodu v tom, že se nejedná pouze o „noc“, ale téměř „celý den“.

Divadelní maratón začal v Malém Svatohorském Divadélku už ve 14 hodin. Příbramské divadlo se připojilo v 19:00, kdy se na malé scéně začalo společným potleskem. A protože potlesk byl před inscenací Tajemný hrad v Karpatech, vedl ho hrabě Telek (Jiří Vojta).
nd1nd2

Zcela netradičně se začínalo ve 20:30 hod. na velké scéně, kde se Ivana Krmíčková, Anna Fixová a Petr Florián v improvizované scénce, vzájemně povraždili. Ale o děj vůbec nešlo. Spíš o to, ukázat divákům, jak se herec musí pohybovat na jevišti v naprosté tmě, jak rychlý musí být převlek, jaké to je, když reflektory svítí přímo na jeviště a herec místo diváků má v hledišti tmavou díru, jaký je rozdíl, když jde zvuk z předních nebo zadních reproduktorů, a tak vůbec.

nd3

nd4

Zajímavým výkladem vše provázela Kateřina Fixová. A herce pořádně úkolovala. Měli například zapózovat před diváky na forbíně (přední část jeviště před oponou) a v okamžiku zhasnutí světel odnést stůl, židle, talíře a příbory. Každý vycházel jinými dveřmi a Katka jim na to dala 7 vteřin. No, byl to pořádný fofr. Mohli si to vyzkoušet i diváci. A zájem byl především ze strany dětí.

nd5nd6

nd7

nd8nd9nd10

Ve 21:30 začalo v D-klubu scénické čtení hry Pravda. Přítomen byl i host – překladatel této hry Michal Zahálka. Autor  Florian Zeller je velmi mladý autor, narodil se v roce 1979. Jak s úsměvem uvedl Michal Zahálka: „Jeho předností jsou krátké, úsečné dialogy. A právě s tou stručností jsem měl při překladu největší problém.“ Hra vznikla v roce 2011 a v té době byla jednou z nejúspěšnějších her ve Francii. Na televizní přenos se dívalo 5 milionů Francouzů. No, v Déčku to bylo podstatně méně…, ale řekla bych, že se stejným úspěchem.

nd11

Hra se zabývá především partnerskými otázkami a také otázkami pravdy a lži. A přestože ve hře vystupují pouze dva manželské páry, o překvapení nebyla nouze. A také o smích. I když byl trochu s mrazením v zádech. Skvěle hráli Ivana Krmíčková, Anna Fixová, Lukáš Typlt a Petr Florián, a to pod režijním vedením Kateřiny Fixové.

nd12nd13nd14nd15

Všechny akce Noci divadel jsou zdarma. A to je možná chyba. Na malou scénu a do D-klubu se přijímaly rezervace na jméno. Jenže… rezervace nic neznamená… Sice mám rezervaci, ale když mi do toho něco přišlo, tak prostě nejdu a ani mě nenapadne rezervaci zrušit… Takhle zřejmě někteří uvažovali. A proto divadelníky mrzelo, když uvaděčky museli zájemce posílat pryč s tím, že už je vše rezervované a po začátku představení se objevila volná místa. Ach jo.

No ale zase jsme přispěli na dobrou věc. Před každou akcí Noci divadel stála kasička na dobrovolný příspěvek na vybavení relaxační místnosti v sociálně terapeutické dílně Nalžovického zámku. Divákům přijela poděkovat ředitelka Lenka Mottlová i klienti.

nd16

A k mému překvapení se v gymnáziu i v divadle podařilo dát dohromady částku 8503 korun. A to je fakt hezký!

Ještě reportáž: Noc divadel


Prodaná nevěsta bude opravdu v Příbrami
Znáte Prodanou nevěstu? No samozřejmě. Slyšeli jste už někdy „Proč bychom se netěšili“? Určitě! A víte, že tahle naše národní, lidová opera byla svým autorem původně napsaná jako hra se zpěvy? To už asi sotva. No, já si tu hraju na chytrou, ale já jsem se to dozvěděla od dramaturgyně Kateřiny Fixové: „My máme „Prodanku“ rádi, tak vám ji přehrajeme a přezpíváme se vší láskou a pokorou, a taky trochu s nadhledem a humorem. Snad nám tak odpustíte, že operní hlasy a absolutní sluch prostě nemáme. :)“

pn1pn3

Premiéra Prodané nevěsty se konala 30. května 1866 v Prozatímním divadle. Toto dílo pak provázelo český národ v dobách dobrých i zlých a našlo si své pevné místo v operních domech domácích i zahraničních. A občas – jak je vidět – i na jevištích činoherních souborů. V příbramském divadle je premiéra na malé scéně 17. prosince.

Prodanou nevěstu uvidíte v tomto obsazení:

Krušina, sedlák                                                        Jaroslav Someš j.h.

Ludmila Krušinová, jeho žena                             Kateřina Fixová

Mařenka, jejich dcera                                            Anna Fixová

Mícha, gruntovník                                                  Robert Tyleček

Háta, jeho žena                                                        Lukáš Typlt

Vašek, jejich syn                                                     Vladimír Senič

Jeník, Míchův syn z prvního manželství          Jiří Vojta

Kecal, vesnický dohazovač                                  Martin Dusbaba

Esmeralda, komediantka                                     Eliška Dohnalová

Principál komediantů                                           Robert Tyleček

Indián, komendiant                                              Jaroslav Slánský j.h.

Hospodský                                                               Lukáš Typlt

První kluk                                                                 Šimon Knápek j.h.

Druhý kluk                                                              Jaroslav Slánský j.h.


Derniéra Drobečků z perníku

Ve středu 2. prosince se odehraje derniéra Drobečků z perníku. Tragikomický příběh alkoholičky Evy Mearové, za kterou dostala Simona Stašová Cenu Thálie 2007.

dr1dr2

Hra se dožila více jak dvou set repríz. Připomeňme si, oslavu té 200. reprízy.

Drobečky

No, ono je to s tou derniérou takové nějaké podivné… Já jsem totiž po divadelních chodbách zaslechla, že se tady ještě někdy Drobečky hrát budou… No, tohle mi může vysvětlit jedině ředitel: „Drobečky z perníku jsou už opravdu v Příbrami vyhrány. A jsou odehrány i na našich zájezdových štacích. Z původního obsazení zůstala ve hře z našeho souboru, pouze Helena Karochová. Ostatní jsou hosté, což velmi prodražuje náklady. Navíc na konci roku nám končí autorská práva a zakoupení nových, je hodně drahá záležitost. Takže jsme situaci vyřešili vlastně přáním Simony Stašové, že by s touto hrou přešla pod agenturu, která produkuje její divadelní představení. Zároveň jsme s touto agenturou uzavřeli dohodu, že se Drobečky jedenkrát do roka v Příbrami odehrají.“


Mikuláš naděluje v kině
Pokud nechcete objednávat Mikuláše a čerty k vám domů, můžete, jako každoročně, přijít do příbramského kina. Po promítání krátkého pásma „Pohádek pod stromeček“, bude Mikulášská nadílka. Dárky pro své ratolesti odevzdejte u šaten. A hlavně řádně označené celým jménem! Opravdu nestačí napsat Maruška nebo Honzík. Marušek nebo Honzíků může být v hledišti celá řada. Pokud chcete, aby Mikuláš vaše dítě za něco pochválil nebo pokáral, napište to k balíčku. Tentokrát si udělali čas členové hereckého souboru – Lukáš Typlt a Eliška Dohnalová (doufám, že je jasné, kdo je kdo…). V čertech zatím jasno nemám, ale prej budou dvě čertice. A ty jsou mnohdy horší, než čerti. Tak uvidíme. Takže 5. prosince, začíná se v 17 hodin.

m1m2m3m4


Vánoce v divadle
Po Mikulášské nadílce nás čekají tradiční Vánoce v divadle – sobotní den pro celou rodinu. A samozřejmě, vše se točí kolem Vánoc.

Děti si mohou vyzkoušet řadu činností, jako je zdobení perníčků, výroba přáníček, vánočních ozdob z hoblin, z keramiky, vaty apod. Já myslím, že úplně nejhezčí vánoční dekorace je ta, kterou si sami vyrobíme. Pokud ji vyrobí naše děti, tak je úplně super!

Za každý výrobek dostane malý autor do své kartičky razítko, a když nasbírá čtyři, může si vybrat pod vánočním stromkem dárek. A ty jsou opravdu hezké.

v1v2v3v4

A samozřejmě nebude chybět parádění – lakování nehtů, malování na obličej, třpytkové tetování, ale i řada her a soutěží, spousta vánočních písniček s živou kapelou, výstava betlémů, atd. Určitě bude mezi námi velký sněhulák, a letos i skřítci.

Já se už moc těším na vánoční jarmark. Vždycky tu nakoupím nějaký dárek nebo udělám radost sobě.

Protože jsme v divadle, tak musí být i pohádky. Na velké scéně od 11 a 14 hodin „Kubula a Kuba Kubikula“ a na malé scéně v 10 a 15 hod. „Vánoční sněhánky“.

Zajít můžete i do kina. Oblíbení „Mimoni“ se budou promítat od 10 a 15 hodin. A ve 12:30 hod. bude Popelka, ale v americké produkci.
Vánoce v divadle si zařaďte do diáře 12. prosince od 10 do 17 hodin.


Hrabě, rozmarné hvězdy, zubař, diskotéka, kavárna – to je divadelní Silvestr
Když nevíte, co budete dělat na Silvestra, tak divadlo vám nabízí několik možností.

Pokud je poslední den v roce spojován s humorem a smíchem, neumím si představit lepší možnost, než je Tajemný hrad v Karpatech. Komedie na motivy slavného románu Julese Verna o dramatickém pátrání hraběte Teleka po jeho dávné lásce zpěvačce Stille unesené zlotřilým baronem Görcem. Na malé scéně se začíná už ve 13 hodin a na tuto bláznivou komedii můžete vzít i starší děti.

sil2sil1

Od 17 hodin se přesuneme na velkou scénu a rovnou do hotelu v Palm Beach roku 1942. Dvě pěvecké hvězdy, které jsou zde ubytovány (omylem v jednom apartmánu), mají opravdu „Hvězdné manýry“ a navíc se nenávidí. Prostě plnokrevná komedie s překvapivým závěrem.

sil3sil4

No nevím, jestli je zubařská ordinace, to pravé na Silvestra… Ale Svatopluk Novák je zkušeným a hodným dentistou. Ale to si o sobě myslí i ostatní lékaři, a tak vznikne sázka a doslova boj o každého pacienta. A že byste ve scénáři napsali něco úplně jinak? Ale klidně! Děj na jevišti můžete svým hlasováním ovlivnit. Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka začínají na malé scéně ve 20 hod.

sil5sil6

Tak je dohráno. A teď by to chtělo pořádnou zábavu a tanec. Stačí se přesunout do estrádního sálu na Silvestrovskou disco party. Od 20 hod. hraje DJ Petr Ježek.

sil7

Že nemáte chuť tancovat, ale chcete se pobavit u skleničky se svými přáteli? Tak vás vítá D-klub!

sil8sil9

Že byste si nevybrali?!


Na vlně 1. republiky
V listopadu jsme se trochu vrátili v čase a připomněli si dobu 1. republiky. Tedy spíš jsme si připomněli to hezké – tančírny, kavárny, společenský život… Už před vchodem do D-klubu stál pod historickou lampou flašinetář, který vítal příchozí.

rep1rep2

A že si návštěvníci dali na výběru oblečení opravdu záležet je vidět z následujících fotografií

rep3rep4rep5rep6

rep7rep8rep9rep10

Ocenila jsem i takové detaily, jako originální punčochy se švy (dotyčná dáma, mi určitě fotku jejích nohou odpustí).
rep11

Já jsem se, jako vždy při tematických večerech, těšila na obsluhu. Ani tentokrát děvčata nezklamala. No, uznejte!

rep12rep13

Při tematických večerech tvoří hudbu dva až tři muzikanti. Tentokrát Anna Čiperová požádala ředitelku ZUŠ Petru Havlíkovou, a ta se překonala. Šestičlenná kapela, která byla schopna měnit hudební nástroje, zahrála a zazpívala všechny prvorepublikové fláky. Fakt byli výborní! Vždyť jsme taky zpívali i tančili.
rep14rep15rep16rep17

rep18rep19

Samozřejmě, jako v každém slušném podniku, nechyběla ani květinářka. A muži se nedali zahanbit a brzy skoupili všechny růže.
rep20rep21

Jak už se stává zvykem, do tematických večerů se zapojují i studenti z Gymnázia pod Svatou Horou. Tentokrát všechny pobavili scénickým čtením prvorepublikových soudniček.
rep22rep23rep24rep25

A nechyběla ani tombola. Byla uložena v plechovce „Coffee od Fany“ a kdo si vylosoval obrázek šálku kávy, tak vyhrával. Ostatní se mohli pobavit prvorepublikovými reklamami.
rep26rep27

rep28rep29rep30

rep31

A výherci měli radost…

rep32rep33rep34rep35

Vyhodnocovaly se i nejlepší kostýmy. A tady jsou výherci…
rep36rep37

Služebné zaujaly naprosto odlišnými kostýmy od ostatních a mladý pár nejen svým dokonalým sladěním, ale především originálním pánským kabátem, včetně klobouku. Ten je dokonce od příbramského výrobce!
rep38rep39

Na závěr se ještě podívejte na video: 1. republika


Slunce v D-klubu zapadlo už ráno
Slunce zapadá už ráno“ byl hudebně literární pořad, který patřil do listopadové nabídky D-klubu. Jeho název byl inspirován knihou čtyř autorek: Evy Danišové, Ireny Eliášové, Jany Hejkrlíkové a Ivety Kokyové. Je to taková antologie současné romské prózy. Autorského čtení se ujala jedna z autorek – Jana Hejkrlíková.

s1

Hostem byla Karolína Ryvolová, která se dlouhodobě zabývá romskou literaturou doma i ve světě, a též z romštiny překládá. U knihy „Slunce zapadá už ráno“ byla editorkou.
s2s3

Knihu vydala Knihovna Václava Havla, jejímž programovým ředitelem je spisovatel a novinář Jáchym Topol. Ten byl dalším hostem.
s4s5

A o hudbu se postarali Jana a Janina Hejkrlíkovy a Jiří Vidimský.
s6s7s8s9

Celý večer byl přesně takový, jako poslední písnička, kterou zpívala Jana za kytarového doprovodu Jirky: Jana


Bernard Blues Band
Blues rockovou kapelu z Karlových Varů založili počátkem roku 2006 matadoři západočeské hudební scény. Bernard Blues Band hrají bluesové a rockové standardy nikoli jako retro či revival, ale v aranžích nabitých vlastní energií. A ta energie v Déčku určitě byla.

b1

Název kapely skutečně vznikl v jedné hospůdce čepující pivko Bernard, původně jako pracovní, ale už to zůstalo… No ještě, že tam nečepovali třeba Staropramen.
b2b3b4b5

To, co měl Jaromír Krištofovič u pasu vypadalo jako zbrojní pás, ale byl to jen zásobník foukacích harmonik.
b6

Na závěr Anna Čiperová prozradila, že jedná s další Karlovarskou kapelou. Pokud budou stejně dobří, tak se máme na co těšit.


Los Trumberos v Déčku
lt

 

Máme rádi zvířata – tvrdí Los Trumberos. Herecký band se chystá na další koncert v Déčku. A „máme rádi zvířata“ je vylosované téma koncertu. Což o to, písniček o zvířatech mě napadá dost. Ale vzhledem k tomu, že se herci k tématům koncertů i oblékají, jsem docela zvědavá, jak to vyřeší tentokrát. Hlavně se nedepilovat!
16. prosince od 19 hod.


Trochu nehezké historie

Tento, dvacet let starý novinový článek jsem získala od ředitele Státního archivu v Praze Daniela Doležala.
nn

No, nic hezkýho. Zvlášť ten poslední odstavec. Já vím, že se historie opakuje, ale přesto doufám, že se už nikdy taková slova v příbramských médiích neobjeví!!!


Soutěž
Tak jsem si řekla, že si zase trochu zasoutěžíme. Tady je fotka:
100_3906

Fotka je ze zkoušky. Ale z jakého představení? No, asi úplně jednoduché to nebude.

Na Vaše odpovědi se těším do 30. prosince. Vítěz získá vstupenky do divadla.


Jsou před námi Vánoce a rozloučení se starým rokem. Rok 2015 se mi vůbec nelíbil. Stačí připomenout poslední měsíce: nápor imigrantů do Evropy, které někteří vítají, jiní se obávají. Šílené teroristické útoky v Paříži. Zrušení zahájení Adventu v Příbrami, pod nátlakem psychopata vyhrožujícího bombou. Stoupající agresivita, urážky a vulgárnost u internetových diskuzí. Tyto reakce přece píší také Příbramáci, naši spoluobčané.

Opravdu tohle chceme? Opravdu si takhle představujeme spokojený život?

… proboha, vždyť já mám ráda humor a smích a teď si tady začínám hrát na mravokárce! A to už jsem chtěla rozepisovat, co s tím dělat… jó stará Blažková, jako spasitelka – to sedí!

Takže všichni moji spoluobčané, ať je ten rok 2016, opravdu podle našich představ a k naší spokojenosti.

Vaše Fany                                         fanyblazkova@centrum.cz

Přihlášení Mobilní menu