Jak to vidí stará Blažková
Vydání Staré Blažkové do prosince 2015

Agentura Chodba

Brouk v hlavě není broukem pro divadlo

Prosincová premiéra Brouka v hlavě předčila všechna očekávání. Potvrzuje se tím, že pouze divák rozhodne, co vezme, a co ne. Tato hra vyvolala mnoho pozitivních ohlasů, a to napříč generacemi. Nejen, že je o ni stále zájem od Příbramáků, ale už se začínají hlásit i jiná divadla. Co platné, asi v této době opravdu potřebujeme především legraci. A to Brouk v hlavě splňuje.


Za všechny ohlasy si dovolím zveřejnit dopis paní Drahomíry.

Dovolte mi, abych velice pogratulovala všem hercům z komedie Brouk v hlavě, kterou jsem viděla včera. Všichni byli báječní. Nejvíce pak pan Roman Štabrňák, který si svoje obě role doslova vychutnával a byl jedinečný. Viděla jsem i inscenaci divadla na Vinohradech a musím přiznat, že se mi příbramská verze líbila o mnoho více. Ráda bych také vyzdvihla pana Lukáše Krále, který spolu s Romanem Štabrňákem byli tahouni celého představení.
Děkuji a všude doporučuji!!
PS: Je možné některé vaše herce navrhnout na ceny Thálie? Někteří by si to jistě zasloužili.


Až ráno, až ráno, dřív domů nepůjdem..

Jednou z největších společenských událostí, které se v divadle konají, je Divadelní ples. Tradičně probíhá poslední sobotu v lednu. A letos to byla paráda. Alespoň já jsem se bavila.
Tak si ho pojďme projít společně s fotografiemi:


Každoročně končil Divadelní ples na estrádním sále ve 2 hodiny a ve foyer ve 3. Tentokrát se to trochu, na žádosti návštěvníků, protáhlo. V estrádním sále ve stylu oldies rozjel diskotéku DJ Tomáš Mašek. Divadlo to vzalo jako pokus a myslím, že jeho zaměstnanci byli překvapeni, kolik návštěvníků zůstalo a protáhli si plesání do čtvrté hodiny ranní.


Dáma s kameliemi

V únoru ještě stihneme veřejnou generálku nové hry příbramského divadla Dámy s kameliemi. Velký romantický tragický příběh Alexandra Dumase inspiroval v dějinách umění mnohé autory. Slavná Verdiho opera La Traviata je toho nejlepším příkladem. Příběh kurtizány, která poznala pravou lásku, ale díky pokrytecké morálce společnosti i díky svému podlomenému zdraví ji nemohla naplno prožít, byl nejnověji dramatizován ve Francii. Příbramské divadlo ji nastudovalo v české premiéře pod vedením Milana Schejbala. V titulní roli se představí Sabina Laurinová.
Premiéra proběhne 1. března.


Je nás 910!

Blížící se konec ledna je doba neklidu v divadle. Říďa, obchodní oddělení, umělecký šéf i další čekají na to magické datum 31. leden. Ten den se uzavírá prodej předplatného na novou sezonu. Jeho počet je takový barometr žádanosti a zájmu o divadlo. Ve vzduchu visí otázka: Bude jich víc, nebo míň? Blbá nálada mezi lidma a vládní ekonomická reforma byly hlavními argumenty skeptiků. Naopak víra optimistů tkvěla v tom, že když je Čechům blbě, tak do divadla naopak utíkají. Přiznávám se, že já jsem patřila spíš k těm skeptikům. A jak to dopadlo? Vyhráli optimisté, a já jako správná divadelní bába mám opravdu radost. Takže naše předplatitelská rodina je zase o něco větší – je nás 910!!!! Což je podle mě, na město velikosti Příbrami neuvěřitelné číslo. Největší nárůst zaznamenala skupina premiérová a seniorská. „Tady snad ani není co dodávat nebo komentovat,“ uvedl ředitel Petr Bednář. „ Děkuji, děkuji všem, kdo zakoupením předplatného podpořili své divadlo.“


Ředitel si předal Thálii

V loni poprvé při poradě vedoucích pracovníků provozů vznikla jakási tipovací hra o počet nových předplatitelů. Každý si tipnul číslo a říďa slíbil výhru pro toho, kdo bude se svým tipem nejblíž. Téměř paradoxem se stalo, že nevyhrál žádný „divadelník“, ale vedoucí estrádního sálu Jiří Popovič. Odměnou byl velký dort znázorňující divadelní hlediště i jeviště, kde byl na forbíně uveden nápis „prožer si své divadlo“.

I letos se na podzim rozehrála tipovací soutěž a ředitel opět slíbil odměnu. Při první únorové poradě byl na stole opět velký dort, tentokrát se sladkou marcipánovou Thálií. Všichni s napětím čekali na výsledky. Místností se ozval velký smích, když asistentka ředitele Hanka Koprdová oznámila: Nejblíže se svým tipem 903 předplatitelů je pan ředitel. Takže říďa předal Thálii sám sobě se slovy: „Vážení, z toho plyne jediné – věř svým divákům!“

Já jsem si škodolibě zašla nejdříve za Jirkou Popovičem. V loni jste si „prožral své divadlo“. Nelitujete, že nemáte Thálii? „Vůbec ne. Já se totiž v současné době snažím hubnout.“ Další mé kroky směřovaly samozřejmě za ředitelem. Vy jste vystudovaný herec. Dostal jste někdy opravdovou Thálii? „V době, kdy jsem hrál, se ještě Thálie neudělovaly.“ Já vím, že poslední dobou hubnete, co jste s tím sladkým kolosem udělal? To se přece nedalo sníst… „ Já jsem se samozřejmě rozdělil se všemi kolegy. Ale musím přiznat, že jsem svůj dietní režim dost podstatně porušil.“


Klub mladého diváka se rozjíždí

A ještě jedna novinka. Divadlo založilo Klub mladého diváka. Což je specifická předplatitelská skupina, určena pro mládež, především středoškoláky. Skládá se z pěti představení, z nichž čtyři jsou z domácí produkce a jednoho dovezeného. Což bude hra kladenského divadla „Jaromír Jágr Kladeňák“. Uvedení her je rozloženo na čtyři měsíce od února do května. Hry budou uvedeny v pracovních dnech a vždy od 17 hodin, to aby se studenti dostali včas domů. Mladí diváci jsou z pěti příbramských škol a velký dík patří kantorům, kteří je doprovází ve svém volném čase. Ředitel Petr Bednář mi řekl: „Je to takový pokus. A jsme potěšeni, že už se nám přihlásilo 140 studentů. Když se to osvědčí, připravíme pokračování od září, které už by bylo na celou sezonu. Chceme oslovit i osmé a deváté ročníky základních škol a i střední mimo příbramské školy.“

Představení Klubu mladého diváka mají stejná pravidla, jako u ostatních předplatitelských skupin. To znamená, že jsou vstupenky i pro ostatní zájemce. Členů klubu je i s pedagogickým dozorem okolo 160 a sedadel v divadle 463.


Kdo je nejoblíbenější?

Od začátku února se opět rozběhla divácká anketa. Při každém zakoupení vstupenky dostanete anketní lístek, kde můžete hlasovat o nejoblíbenější herečku, herce a hru. Stačí zaškrtnout své oblíbence a lístek vhodit do „sběrných krabic“, které jsou na všech prodejních místech a v divadelním foyer. Nezapomeňte vyplnit i své jméno a adresu, protože všechny lístky jsou slosovatelné. Anketní lístky se přijímají do 14. června. To znamená, že čím více v této době zakoupíte vstupenek, tím více dostanete anketních lístků, a tím se i zvyšuje Vaše naděje na výhru. Tou je už tradičně zájezd do Řecka od CK Iríny Tours. Ke slavnostnímu vyhlášení vítězů i vyhlášení diváckého výherce dojde před posledním představením sezony, a to 21. června.


Anketní lístek je opět doplněn o otázku. Tentokrát se obchodní oddělení zajímá o to, odkud čerpáte informace o akcích divadla. Otázka je nepovinná, ale její vyplnění, přináší pro zaměstnance divadla cenná fakta, se kterými mohou dále pracovat.


Jsou nové stránky divadla in nebo out?

Tak jsem si jednou najela na webové stránky divadla a nestačila jsem zírat. Prý se spustily v noci z 29. na 30. ledna. Nejdřív jsem se vyděsila, že se v nových stránkách nebudu orientovat, a pak jsem byla zvědavá, jestli se se mnou vůbec ještě počítá. Mé obavy byly zbytečné. Stránky jsem technicky docela zvládla, a to i ve svém věku. Jsem na sebe pyšná. Ale je pravda, že mi to chvíli trvalo. Co se týká mé osoby, jsem se úplně uklidnila. Nejen, že je upozornění na mé stránky v sekci divadlo, ale vykukující hlava z boku stránek mě doslova rozesmála. A pozor – jdu rozkliknout!

A co si o nich myslíte Vy? Napište mi, zda se Vám líbí, či nikoliv. Orientujete se v nich? Nemůžete něco najít? Vadí Vám jejich grafika? Lidi z divadla váš názor velmi zajímá. Tak pište! Stránky se stále ještě dolaďují, tak je možné zasáhnout a něco změnit, či doplnit.


Krizové měsíce nemusí být vždy krizové

Leden, červen a září- to jsou měsíce, kdy se do divadla a do kina chodí nejméně. V září se ještě vydejchávají prázdniny a mnozí jsou stále na dovolené. V lednu existuje něco jako posilvestrovská finanční kocovina a v červnu už je většina lidí jednou nohou u rybníka nebo u moře. No, prostě špaténka. A tak jsem nelenila a zeptala jsem se řídi, jak na tom v lednu bylo příbramské divadlo. „Tak v Příbrami jsme měli v lednu v divadle 3762 diváků, na zájezdech nás v lednu vidělo 3440 diváků a do kina se uchýlilo v lednu 1536 příznivců filmů.“ A to jsou krizová čísla. Já teda nejsem odborník, ale mě se těch diváků zdá hodně. „Opravdu nejsou. Oproti loňskému roku je to 20 procentní nárůst.“


Zaměstnanci si prohlédli divadlo

O prohlídky divadla je stále zájem. Anna Čiperová, která dělá průvodkyni, si je chválí: „Nejraději mám, když se mezi sebou domluví kamarádi, kolegové nebo příbuzní. Většinou jsou to velmi prima party a prohlídku si užívají a já s nimi.“ Zažila jste nějaké opravdové překvapení? „(smích) To jsem opravdu zažila. O prohlídku mě požádaly mé kolegyně. Nejdříve jsem si myslela, že si dělají legraci, ale ony to myslely smrtelně vážně.“ A tak jsem se zeptala Hanky Kratochvílové, co si může chtít zaměstnanec prohlídnout v budově, kde je zaměstnán? „Je řada prostor, kam máme zakázaný přístup a kam mohou jenom technici. Je to velká část zákulisí, třeba takové provaziště. Tam se opravdu běžný zaměstnanec nedostane. A zvládly jsme ho všechny, kromě kolegyně Renaty, která výstup do výšky neunesla. Byl to pro nás obrovský zážitek.“ A jak zvládla prohlídku Anna Čiperová? „Občas jsem měla problém s tím, že jim vyprávím něco, co asi znají. Ale jinak to bylo skvělé. Podle mého názoru není v divadle špatná parta. Svědčí o tom i závěr této prohlídky, kdy jsem byla dekorována obrovskou čokoládovou medailí a diplomem, s příšernou postavičkou která křičí: Seš nejlepší!, podepsaný všemi přítomnými dámami. Mimochodem, ten diplom má v mé kanceláři nezastupitelnou funkci. Když se mi něco nedaří, podívám se na něj, řeknu si, že jsem nejlepší a hned je líp. Doporučuji něco podobného na všechna pracoviště.“
Co bych měla udělat, když bych chtěla jít na prohlídku? „Stačí, když se domluví 8 až 15-ti členná skupinka a objedná si telefonicky termín.“ Jsou stanovena nějaká omezení? „Ano. Věkové. My nejsme Národní divadlo, které má co ukazovat i v „diváckých“ prostorech. Prohlídka zákulisí je i o technických věcech a to by malé děti nepochopily. Proto děláme prohlídky až od věku 10 let. A co horní věková hranice? Zvládnou to i starší lidé? „Horní hranice je neomezená pro lidi, kteří zvládnou více jak hodinu chodit. Pokud jdeme třeba do výšek, tak ti, kteří se bojí, na nás počkají a my jim z výšky provaziště můžeme zamávat.“ Kolik prohlídka stojí? „Padesát korun za osobu a pro školy pětadvacet korun. A když už jste mi Fany, dala příležitost, tak bych ráda touto cestou pozvala všechny, kdo by chtěli vědět, jak se vyrábí hra, co dělají jednotlivé profese, jak to v zákulisí vypadá a něco málo o historii budovy, aby si prohlídku objednali. Dělám je opravdu ráda, takže se už na vás těším.“


Vojta hraje s berlí

Úrazy v divadle nejsou ničím výjimečným. Tak jsem se ani nezarazila, když jsem na chodbě potkala Vojtu Záveského s berlí. Co se Vám stalo? „Úplně hloupě po vystoupení v pořadu Na stojáka jsem odcházel za scénu s tím, že ze mě všechno spadlo a byl jsem takový uvolněný. A náhody se stávají. Šlápnul jsem na nějakou trubku a zvrtnul jsem si kotník.“ A to s tím hrajete? „Hraju s hůlkou. Už mám za sebou pět představení.“ No, já když si představím takového Saturnina, kdy je Milouš velmi živý, přeskakuje lavičku… „Přeskakování lavičky se nekonalo, ale jinak myslím, že to zůstalo v těch správných intencích. Prostě byl Milouš trochu kulhavej…“


Štabrňák vyděsil Schejbala

Vláďa Senič má zlomené zápěstí, Vojta Záveský výron kotníku a Roman Štabrňák havaroval! Dobrá bilance, co?
Romane, co se stalo? „Na náledí jsem dostal smyk a skončil v příkopě mezi stromem a dopravní značkou.“ Já jsem slyšela, že jste Milanovi Schejbalovi, způsobil horké chvilky? „(smích) Já jsem s ním zrovna telefonoval. Stačil jsem pouze říct, že mám smyk. V tom okamžiku mi došly v mobilu baterky, takže se vypnul. Milan mi potom volal asi osmkrát a obvolával všechny moje známý. Samozřejmě nikdo nic nevěděl a já jsem mu to vzít nemohl. V daném okamžiku to samozřejmě byla ta „nejlepší indicie“, že je vše v pořádku.“ A jak jste dopadl Vy a jak auto? „Jak vidíte, tak já jsem dopadl dobře a můj Oktavián, jak svému autu říkám, už je opravený. Teď nám venku hezky přituhuje, ale já doufám, že už mám snad vybráno.“


Polní pošta staré Blažkové

Pavle, Ireno, Drahomíro, Bohuslave, Vendulo a všichni další…. Věřte, že všichni z divadla jsou nadšeni vašimi pochvalnými reakcemi na hru Brouk v hlavě. Co naplat, my prostě potřebujeme srandu.

Aleno, chápu Vás. I pouhá fotka pavouků z Tajemství žlutého hřbetu může vyděsit. Jsou opravdu trochu hororový. Ale věřte, že já, která jsem na počátku arachnofobie, jsem to přežila!

Iveto, jsem moc ráda, že se Vám líbila prohlídka divadla. Vyřídila jsem to Anně Čiperové a byla moc potěšena. Děkuje, že Vám to stálo za to, sednout k počítači. Poděkování mailovou formou ji přijde málokdy.

Vlado, dovolím si ocitovat část Vašeho dopisu: „Tak jsem si přečetl, co hrají v kině. Co jsem se dozvěděl, že se hraje? Premiéra rodinné komedie, premiéra akčního dramatu, premiéra akční komedie, premiéra hororu atd. To je sice hezké, ale chybí mi tam to nejdůležitější! A sice, ve kterém státě byl film natočen. V USA, Maďarsku, Pobřeží Slonoviny, Německu, Chorvatsku aj.? To je pro diváka dost důležitá informace, na kterou by se nemělo zapomínat.“ Vlado, máte pravdu. Vedoucí kina k tomu dodal: „Právě dolaďujeme nové webové stránky, takže jsme za každou připomínku rádi.“

Marcelo a Jirko, v programu si vůbec nevšímejte, pro jakou předplatitelskou skupinu, jsou hry. Žádná ze skupin nevyprodá celé divadlo. Takže na každé představení je řada dalších vstupenek k prodeji. Zmiňovala jsem se o tom ve zprávě o Klubu mladého diváka.

Karle, já vím, já vím, já vím!!!! A z celého svého přesvědčení souhlasím. A není to poprvé, co v této rubrice na stejný problém odpovídám. Ano, divadelní sedačky jsou strašné!!!! Nepohodlné a vyšší lidé se do úzkého rozestupu nemohou vejít. Ale bohužel Vás svoji odpovědí neuspokojím. Investice do nových sedaček je záležitost Města. Vzhledem k tomu, že ty současné se instalovaly někdy před šesti lety, nepředpokládám, že by se v nejbližší době něco změnilo.


Doufám, že jste mrazy v začátku února přežili ve zdraví a zároveň doufám, že v době, kdy čtete tyto řádky, už polevily.

Mějte se v únoru moc hezky, choďte do divadla a pište mi!

Fany Blažková fanyblazkova@centrum.cz

Přihlášení Mobilní menu